Demir eksikliği anemisi olan ve IV demir tedavisi verilen hastaların tedaviye yanıtları ve tedavinin yan etkilerinin retrospektif değerlendirilmesi
Patients with iron deficiency anemia and receiving iv iron therapyretrospective of side effects of repair responses and outcomesevaluation
  1. Tez No: 924820
  2. Yazar: GÖKHAN AYDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Dünya Sağlık Örgütü'nün tanımlamasına göre anemi; hemoglobin (Hb) değerinin, 15 yaşından büyük erkeklerde < 13 g/dl, 15 yaşından büyük ve gebelik durumu olmayan kadınlarda < 12 g/dl, gebelerde ise < 11 g/dl olarak tanımlanır. Klinik olarak demiri eksik olan hastalar, güçsüzlük, baş ağrısı, sinirlilik, değişen derecelerde yorgunluk ve egzersiz intoleransı ile karşımıza çıkar. Ancak, birçok hasta asemptomatiktir ve sadece demir ile başarılı tedaviden sonra yorgunluk, halsizlik, egzersiz intoleransı ve / veya pika olduğunu fark ederler. Benzer belirtiler demir eksikliği olan ancak henüz anemi gelişmemiş bireylerde de görülebilir. Bazen anemi olmasa da demir eksikliği olan hastalarda, semptomları iyileştirebildiği ve tedavi verilmez ise anemi gelişebileceği göz önüne alınarak demir replasmanı yapılır. Bu çalışmada Demir eksikliği anemisi olan ve IV demir tedavisi verilen hastalarda tedavinin yanıtı ve tedavinin yan etkileri değerlendirilecektir. Böylece, IV demir tedavisi alan hastalarda tedaviye ne kadar yanıt vermiş? IV tedavi sonrası hastalarda ne kadar yan etki oluşmuş? Demir eksikliği anemisinin en sık görüldüğü yaş aralığı hangisidir? IV tedavi alan hastaların kaçında semptomlar gerilemiş? gibi sorulara yanıt bulmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma rutin tetkik ve tedavi işlemleri sırasında elde edilmiş materyallerle yapılacak çalışma olarak planlandı. Çalışmaya 58 kadın, 7 erkek hasta olmak üzere toplam 65 gönüllü alındı. Çalışmada 18-90 yaş aralığındaki demir eksikliği anemisi olan ve IV demir tedavisi verilen hastaların serum demir, serum demir bağlama kapasitesi, serum ferritin düzeyleri incelendi. Araştırma Ocak 2014 den sonra Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniği, Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniği, İç Hastalıkları polikliniği, Hematoloji polikliniği ve Kardiyoloji polikliniğine gelen ile İç Hastalıkları servisi, Kadın Hastalıkları ve Doğum servisi, Hematoloji servisi ve Kardiyoloji servisinde yatan demir eksikliği tanısı olup iv demir tedavisi verilen hastalarda tedaviye yanıt ve tedavinin yan etkilerini istatistiksel olarak değerlendirilmesi planlandı. Çalışmanın örneklem genişliğini hesaplamada, her değişken için Power (Testin Gücü) en az %80 ve Tip-1 hata %5 alınarak Standart Etki Büyüklüğü 0,61 olarak belirlenmiştir. Her bir gruba n=42 vaka alınması yeterlidir. Çalışmada her bir grup için 3 er vaka rezerv alındı. Bütün verilere ulaşılmaya çalışıldı. Elde edilen tüm bilgiler bilgisayar ortamına taşındı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan en düşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri kullanılmıştır. Değişkenlerin dağılımı kolmogorov simirnov test ile ölçüldü. Nicel bağımsız verilerin analizinde bağımsız örneklem t test, mann-whitney u test kullanıldı. Bağımlı nicel verilerin analizinde eşleştirilmiş örneklem t test, wilcoxon testi kullanıldı. Nitel bağımsız verilerin analizinde ki-kare test, ki-kare test koşulları sağlanmadığında fischer test kullanıldı. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organisation definition, anaemia is defined as a haemoglobin (Hb) level < 13 g/dl in men over 15 years of age, < 12 g/dl in women over 15 years of age and not pregnant, and < 11 g/dl in pregnant women. In clinical practice, patients with iron deficiency present with weakness, headache, irritability, varying degrees of fatigue and exercise intolerance. However, many patients are asymptomatic and only realise fatigue, weakness, exercise intolerance and/or pica after successful treatment with iron. Similar symptoms may be seen in individuals with iron deficiency but who have not yet developed anaemia. Sometimes iron replacement is performed in patients with iron deficiency, even in the absence of anaemia, considering that it can improve symptoms and that anaemia may develop if treatment is not given. In this study, the response and side effects of treatment will be evaluated in patients with iron deficiency anaemia who receive IV iron therapy. Thus, how much response to treatment in patients receiving IV iron therapy? How many side effects occurred in patients after IV treatment? What is the age range in which iron deficiency anaemia is most common? In how many of the patients who received IV treatment, symptoms regressed? This study was planned to be conducted with materials obtained during routine examination and treatment procedures. A total of 65 volunteers including 58 female and 7 male patients were included in the study. Serum iron, serum iron binding capacity and serum ferritin levels of patients aged between 18-90 years with iron deficiency anaemia who received IV iron therapy were investigated. The study was planned to statistically evaluate the response to treatment and side effects of treatment in patients with iron deficiency who were admitted to Endocrinology and Metabolic Diseases outpatient clinic, Gynaecology and Obstetrics outpatient clinic, Internal Diseases outpatient clinic, Haematology outpatient clinic and Cardiology outpatient clinic of Van YYÜ Dursun Odabaş Medical Centre and who were hospitalised in Internal Diseases service, Gynaecology and Obstetrics service, Haematology service and Cardiology service after January 2014. In calculating the sample size of the study, the Standard Effect Size was determined as 0.61 by taking the Power (Power of the Test) at least 80% and Type-1 error 5% for each variable. It is sufficient to include n=42 cases in each group. In the study, 3 cases were reserves for each group. All data were tried to be accessed. All the information obtained was computerised. Descriptive statistics were used to analyse the data. Mean, standard deviation, median, minimum, maximum, frequencies and ratios were used in the descriptive statistics of the data. The distribution of variables was measured using the Kolmogorov-Simirnov test. Independent samples t-test, Mann-Whitney u-test were used to analyse independent quantitative data. Paired sample t-test and Wilcoxon test were used to analyse dependent quantitative data. The chi-square test was used in the analysis of independent qualitative data, and the fischer test was used when the conditions for the chi-square test were not met. SPSS 28.0 was used for analyses. A value of p < 0.05 was considered significant. Of the 65 patients included in the study, 58 (89.2%) were female and 7 (10.8%) were male.