Acil uzaktan eğitim sürecinde bilişim teknolojileri öğretmenlerinin öğretim yönetim sistemine yönelik görüşlerinin incelenmesi: EducatHUB örneği
Examination of information technology teachers' opinions on the teaching management system in the emergency distance education process: EducatHUB example
  1. Tez No: 748328
  2. Yazar: EMRE AŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnternetin gelişimi yaşamımızın bir çok alanına yenilikler getirdiği gibi eğitim alanına da bir çok farklı imkanlar sağlayarak yenilikler sunmuştur. Bu yeniliklerden biri de pandemi sürecinde çok fazla kullanılan öğrenme yönetim sistemleridir. Öğrenme yönetim sistemleri aracılığıyla ses, video, resim, metin gibi çoklu ortam öğelerini interaktif olarak öğretmenler ve öğrenenler eğitim sürecini sürdürebilmektedir. Çevrimiçi olarak yürütülen eğitim-öğretim sürecinin daha olumlu sürdürülebilmesi için raporlama yapılması, öğrenenin takibi gibi birçok işlemin kayıt altında tutulması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaçların ortaya çıkmasıyla birlikte öğrenme yönetim sistemleri geliştirilmiştir. Günümüzde düşük maliyetle ve web tarayıcı üzerinden çalışan internet tabanlı öğrenme yönetim sistemleri yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu sistemlerden biri EducatHUB öğrenme yönetim sistemidir. EducatHUB isimli öğrenme yönetim sisteminde gerçekleştirilmiştir. Araştırma nitel araştırma modeliyle durum çalışması olarak yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile 10 bilişim teknolojileri öğretmeninden toplanan veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretim yönetim sisteminin kullanılabilirliğine dair bulgular paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of the Internet has brought innovations to many areas of our lives, as well as providing innovations in the field of education by providing many different opportunities. One of these innovations is learning management systems, which are used a lot during the pandemic process. Through learning management systems, those who teach and learn multimedia elements such as audio, video, picture, text interactively can continue the education process. In order to maintain the online education-teaching process more positively, it has become necessary to record many processes such as reporting and tracking the learner. With the emergence of these needs, learning management systems have been developed. Today, internet-based learning management systems operating at low cost and over a web browser have started to become widespread. One of these systems is the EducatHUB learning management system. It was carried out in the learning management system called EducatHUB. The research was carried out with a qualitative research model. With the semi-structured interview form prepared by the researcher, the data collected from 10 information technology teachers were analyzed. As a result of the research, the findings on the usability of the instructional management system were shared.