Fen bilimleri dersi öğretiminde Ters Yüz Sınıf Modelinin öğrencinin akademik başarısına etkisi
The effect of Flipped Classroom Model on student academic achievement in science teaching
  1. Tez No: 763392
  2. Yazar: MERAL EVCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAY DEMİRHAN İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Teknoloji hayatın her alanında olduğu gibi eğitim sürecine de birçok yenilik, yarar ve kolaylık getirmiştir. Öyle ki teknolojinin ortaya çıkardığı bilgisayarlar, tabletler, etkileşimli tahtalar, akıllı telefonlar, projeksiyon ve ses cihazları gibi araçlar sınıflara girmiş, öğretmen ve öğrenciler tarafından günlük hayatta olduğu gibi derslerde de oldukça etkin bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi başta sağlık olmak üzere, sosyal ve ekonomik uygulamalar, eğitim sistemi gibi yapılar üzerinde çok yönlü değişimler yaratmıştır. Covid-19 pandemisine bağlı süreçte okullar ve üniversiteler yaygın olarak yüz yüze eğitime ara vermiş, uzaktan eğitime geçilmiştir. Uzaktan eğitim nedeniyle, teknoloji kullanımı tercih olmaktan çıkıp zorunluluk halini almıştır. Eğitimde teknoloji kullanımının önemi, öğretmen ve öğrencilerin eğitim teknolojilerini kullanmaya hazır olmasının gerekliliği, Covid-19 pandemisine dayalı“acil”uzaktan eğitime geçiş sürecinde deneyimlenerek görülmüştür. Uzaktan eğitim ya da eğitimde teknoloji kullanımı ile ilgili deneyimler her ne kadar pandemi sürecinde yaygınlaşmış olsa da yüz yüze eğitime alternatif uygulamaların ortaya çıkması yeni değildir. Gelişen teknolojiler, zaman içinde eğitimde bir paradigma değişikliği yaratmış, bu da çeşitli eğitim modellerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Teknolojiyle bütünleşmiş olarak yürütülebilen farklı eğitim modellerinden birisi de evde ders; sınıfta ödev ve uygulamalı çalışmalar yapma olarak tanımı yapılan Ters Yüz Sınıf Modelidir (TYSM). Bu araştırmanın amacı, TYSM'nin ilkokul 4. sınıf Fen Bilimleri dersinde öğrencilerin akademik başarısına etkisini ortaya koymak, modelin uygulamasına ilişkin öğrenci ve velilerin görüşlerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada; ilkokul 4. sınıf Fen Bilimleri dersinde TYSM'nin öğrencilerin akademik başarısına etkisi nedir? sorusuna yanıt aranmıştır. Araştırma, yarı deneysel desenlerden eşitlenmemiş kontrol gruplu desen kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın deney ve kontrol grubunu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında MEB'e bağlı Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan bir devlet ilkokulunun 4. sınıfında öğrenimine devam eden 22'si deney grubunda, 17'si de kontrol grubunda olmak üzere toplam 39 öğrenci oluşturmuştur. Deney grubunda sınıf dışı uygulamalar için 4. sınıf Fen Bilimleri dersi“Maddenin Özellikleri”ünitesi konularına ilişkin EBA üzerinden yayımlanan videolar kullanılmıştır. Sınıf içi uygulamalarda ise, araştırmacı rehberliğinde konu ile ilgili deney ve alıştırmalar yapılmıştır. Kontrol grubunda ise, dersler mevcut öğretim programının içerik ve etkinliklerine göre işlenmiştir. Her iki grupta da derslerin işlenişi yıllık plana ve öğretim programında belirtilen süreye bağlı olarak 7 hafta (21 ders saati) devam etmiştir. Araştırma, katılımcılara yapılan açıklamalar ile ön test ve son test uygulamaları için kullanılan iki haftalık süre dâhil toplam 9 hafta (27 ders saati) sürmüştür. Araştırmanın nicel verileri,“Maddenin Özellikleri”ünitesi kapsamında araştırmacı tarafından hazırlanan ve 25 sorudan oluşan akademik başarı testi aracılığı ile toplanmıştır. Deney ve kontrol grubunun ön test ve son test aracılığıyla elde ettikleri puanlar değerlendirilerek, ilgili grupların ön testleri ve son testleri arasında fark olup olmadığı analiz edilmiştir. Bu bağlamda aynı gruptaki farkı tespit etmek için ilişkili örneklemler için t testi, farklı iki grupta farkı tespit etmek için bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla, deney grubu öğrencileri ve bu öğrencilerin gönüllü velileri ile yapılan görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Görüşme sonucunda öğrencilerin ve öğrenci velilerinin TYSM'ye ilişkin görüşleri alınmış ve elde edilen veriler betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Tüm bu analizler neticesinde şu sonuçlara ulaşılmıştır: Deney ve kontrol gruplarına eş zamanlı olarak uygulanan akademik başarı testi, ön ve son test sonuçları incelendiğinde her iki grubun son test puanlarında olumlu yönde artış meydana geldiği, ancak bu artışın deney grubu lehine istatistiksel olarak kontrol grubundan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, TYSM uygulamasının yapıldığı deney grubu öğrencilerinin, kontrol grubu öğrencilerine göre daha yüksek başarı elde ettiği saptanmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerine uygulanan kalıcılık testi sonuçları, deney grubu öğrencilerinin kalıcılık testinden aldıkları ortalama puanların, kontrol grubu öğrencilerinin kalıcılık testinden aldıkları ortalama puanlara göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, öğrenci ve velilerin büyük çoğunluğunun; TYSM'nin Fen Bilimleri dersine karşı olumlu etkiler yarattığını düşündükleri ve modelin diğer derslerde de yaygınlaştırılmasını istedikleri saptanmıştır. Araştırma sonuçlarından yola çıkarak, Eğitim Bilişim Ağı platformunda, tüm sınıf seviyelerinde ve farklı derslerde, etkileşimli ders içeriklerinin artırılmasının ve okullarda yaygın bir şekilde uygulanmasının faydalı sonuçlar doğurabileceği düşünülmüştür. TYSM'nin eğitim sistemimizde yaygınlaştırılmasını olanaklı kılmak, modelin uygulanmasına ilişkin altyapısal, finansal ve eğitsel desteğin sağlanması ile yakından ilgilidir. Bu bağlamda MEB başta olmak üzere üst kurullardan sağlanacak desteğin önemi büyüktür.
Özet (Çeviri)
Technology has brought many innovations, benefits and convenience to the education process, as it has brought to all areas of life. So much so that tools such as computers, tablets, interactive boards, smart phones, projectors and sound devices created by technology have entered the classrooms and have been used effectively by teachers and students in lessons as well as in daily life. The Covid-19 pandemic, which has affected the whole world, has created multifaceted changes on social and economic practices, especially on health, and on structures such as the education system. Due to the Covid-19 pandemic, during this time, schools and universities have widely suspended face-to-face education and switched to distance education. Therefore, the use of technology has become a necessity rather than a choice. The importance of technology use in education and the necessity of teachers and students to be ready to use educational technologies have been experienced during the transition to“emergency”distance education based on the Covid-19 pandemic. Although the experience of distance education or the use of technology in education has become widespread during the pandemic process, the emergence of alternative applications to face-to-face education dates back to earlier times. Developing technologies have created a paradigm shift in education over time, which paved the way for the emergence of various education models. One of the different education models that can be carried out integrated with technology is the Flipped Classroom Model (FC), which is defined as lecture at home, homework and practical works in classroom. The purpose of this research is to reveal the effect of FC on the academic achievement of students from 4th grade Science course in primary school and to determine the views of students and parents about the application of the model. For this purpose, an answer was sought to the question of what is the effect of FC on the academic success of 4th grade primary school students' Science course. The research was conducted using the unequalized control group design, one of the quasi-experimental designs. The experimental and control group of the research consisted of 39 students, 22 in the experimental group and 17 in the control group, who were studying in the 4th grade of a public primary school in the Çankaya district of Ankara, affiliated to the Ministry of National Education, in the 2021-2022 academic year. In the experimental group, for out-of-class applications, videos published on EBA on the subjects of the 4th grade Science course“Properties of Matter”unit were used. In classroom practices, experiments and exercises related to the subject were carried out under the guidance of the researcher. In the control group, the lessons were taught according to the content and activities of the current curriculum. In both groups, the teaching of the courses continued for 7 weeks (21 course hours) depending on the annual plan and the duration specified in the curriculum. The research lasted for a total of 9 weeks (27 course hours), including the explanations made to the participants and the two-week period used for the pre-test and post-test applications. Quantitative data of the study were collected through the access test consisting of 25 questions prepared by the researcher within the scope of the“Properties of Matter”unit. The scores obtained by the experimental and control groups through the pre-test and post-test were evaluated, and it was analyzed whether there was a difference between the pre-tests and post-tests of the relevant groups. In this context, t-test was used for related samples to detect the difference in the same group, and t-test was used for unrelated samples to detect the difference in two different groups. The qualitative data of the research were obtained through semi-structured interview forms, interviews with the experimental group students and their volunteer parents. Because of the interview, the opinions of the students and their parents about FC were taken and the obtained data were analyzed through descriptive analysis. As a result of all these analyzes, the following conclusions were reached: When the results of the academic achievement test, pre- and post-test applied simultaneously to the experimental and control groups were examined, it was determined that there was a positive increase in the post-test scores of both groups, but this increase was statistically higher in favor of the experimental group than the control group. It was also determined that the students in the experimental group, in which FC was applied, achieved higher success than the students in the control group. The results of the permanence test applied to the students in the experimental and control groups showed that the average scores of the students in the experimental group from the permanence test were higher than the average scores of the students in the control group from the permanence test. In line with the findings, it was determined that the majority of students and parents thought that FC had positive effects on the Science course and they wanted the model to be disseminated in other courses. Based on the results of the research, it was thought that increasing the interactive course content in the EBA platform, at all grade levels and in different courses, and its widespread application in schools would yield beneficial results. Enabling the dissemination of FC in our education system is closely related to providing infrastructural, financial and educational support for the implementation of the model. In this context, the support to be provided from the higher boards, especially the Ministry of National Education, is of great importance.