Yaşlı bakım evlerinde yangın anında kullanıcıların tahliyesi ve dumandan etkilenme oranlarının simülasyonlarla incelenmesi
Investigation of occupants' evacuation and smoke affections rates with simulations in elderly home during a fire
- Tez No: 748333
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM BÜYÜKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yangın ve Yangın Güvenliği Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada bedensel olarak bakıma muhtaç ve hareket kabiliyetleri sınırlı ya da kendi başlarına hareket edemeyen insanların yangın durumunda bulunduğu binadan korunaklı olarak tahliyesinin, farklı senaryolar üzerinden incelenerek tahliye anında yangın sonucu açığa çıkan gazların, sıcaklık ve görüş mesafesi gibi etkilerin incelenmesi ve bunun sonucunda yaşamsal durumunun analizi yapılacaktır. Ulusal ve uluslar arası standartlar araştırılarak huzurevi ve yaşlı bakımevlerinde ulusal standartlara uygun mimari modelleme yapılacaktır. Bu model üzerinde insanlar eklenerek farklı senaryolar üzerinde yangın simülasyon programı ve tahliye simülasyon programı kullanılarak, kullanıcıların tahliye sırasında yangın ve yangın souncu oluşan faktörlerden etkilenmeleri incelenecektir. Mimari modelde kat koridrolarında duman kontrol sisteminin yapıldığı ve yapılmadığı, yağmurlama söndürme sisteminin bulunup bulunmadığı tahliye senaryoları oluşturulacak ve bu sonuçlar birbirleri ile karşılaştırıştırılacaktır. Tahliye olacak kişiler ise sedye ile tekerlekli sandalye ve kendi kendine tahliye olabilecek şekilde çeşitlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study will be examining safe evacuation of elder and hendicapped people , from a building that they are in, in case of fire through different scenarios as well as examining the eventual and vital effects over people obviously caused by the released gases during the incident such as temperature and visibility. By researching national and international standards, architectural modeling will be made in accordance with national standards in elderly care homes, by adding people into this model and fire simulation and evacuation simulation program will be used on different scenarios, and how users are affected by fire and fire-related factors during evacuation will be examined. In the architectural model, evacuation scenarios will be created in the floor corridors whether the smoke exhausted control system and there is an automatic sprinkler system or not, and these results will be compared with each other. Persons to be evacuated will be diversified by stretcher, wheelchair and self-evacuation.