Orhan Pamuk'un romanlarında arayış ve yolculuk
Quest and journey ln Orhan Pamuk's novels
- Tez No: 748332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜBERRA BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Arayış ve yolculuk, ilk anlatılardan günümüze kadar edebiyattaki yerini koruyan, kişinin olgunlaşma, büyüme, oluşum, dönüşüm gibi süreçlerini anlatmak için başvurulan temel temaların başında gelmektedir. Arayış ve yolculuk temaları vesilesiyle kişinin iç dünyasındaki iniş ve çıkışların bu denli aktarılabilmesi, kuşkusuz romanlar için bu temaları vazgeçilmez yapan nedenlerdendir. Romanlarında, kişilerinin içsel derinliklerini ve gelişim süreçlerini her yönüyle okuyucuya sunmayı amaçlayan Orhan Pamuk'un romancılığı için ise arayış ve yolculuk, en elverişli temalardan biri olmuştur. Bu çalışmada, Orhan Pamuk'un romanlarında arayış ve yolculuk temasının nasıl yansıma bulduğu incelenmiştir. Yazarın romanlarında arayışın ve yolculuğun roman kişileri için hangi sebeplerle ortaya çıktığı, romanlarda hangi şekillerde görüldüğü ve roman kişileri için nasıl sonuçlar doğurduğu göz önüne serilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada aynı zamanda, arayışın ve yolculuğun birbiriyle ilişkili iki tema oluşunun, Orhan Pamuk'un romanlarında da aynı şekilde tezahür edip etmediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Üç ana bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, arayış ve yolculuk kavramları açıklanmaya çalışılmış olup kavramların geçmişten günümüze olan uzantısı ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, arayışın ve yolculuğun Orhan Pamuk'un edebi kişiliğindeki algısı incelenmiş ve bu anlayıştan hareketle ise üçüncü bölümde, arayış ve yolculuk temasının yazarın romanlarındaki karşılığı ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Search and journey are among the main themes used to describe the processes such as the maturation, growth, formation and transformation of the hero, which has preserved its place in literature from the first narratives to the present day. The fact that the ups and downs of the hero's inner world can be conveyed so much on the occasion of the quest and journey themes is undoubtedly one of the reasons that make these themes indispensable for the novels. For Orhan Pamuk, who aims to present the inner depths and development processes of his heroes to the reader in all aspects in his novels, quest and journey have been one of the most favorable themes. In this study, it has been examined how the theme of seeking and journey is reflected in Orhan Pamuk's novels. In the novels of the author, it has been tried to reveal the reasons for the search and the journey for the characters of the novel, in what ways it is seen in the novels and what results it has for the characters of the novel. In this study, it has also been tried to determine whether the two interrelated themes of search and journey are manifested in the same way in Orhan Pamuk's novels. In the first part of the study, which consists of three main parts, the concepts of seeking and journey are tried to be explained and the extension of the concepts from the past to the present is discussed. In the second part of the study, the perception of search and journey in Orhan Pamuk's literary personality was examined, and based on this understanding, in the third part, the correspondence of the search and journey theme in the author's novels was tried to be revealed.