On the politics of becoming cyborg: Politics and state in posthuman era
Siborg olmanın siyasallığı üzerine: Posthüman dönemde siyaset ve devlet
  1. Tez No: 748360
  2. Yazar: GÖZDE NAZLI ÇÖĞENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF ARGUN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
20. ve 21. yyda insanlığın kim'liği ve ne'liği tartışmaları, farklı sınıflandırma ve tanımlandırmaların 'insan'ı konumlandırmanın bir yolu olabileceği fikrini ortaya çıkarmıştır. Transhümanist düşünce sistemi, insanın teknoloji sayesinde sınırlılıklarını aşmasını ve onun iyileşmesini hedefler. Transhümanizm(ler)de 'posthüman' geleceğe aittir. Posthüman, 'İnsan'ın teknoloji ile gelişerek (H+) kapasitesini arttırmasını ve evrimsel ilerlemenin bir sonraki basamağını temsil etmektedir. Transhümanizm(ler)in 'posthüman' kavrayışları etrafındaki bir 'siyaset' arayışını konu almıştır. Bu çalışmada, Posthüman kavramının soyutluğunun ötesinde teorik çerçeveyi somutlaştırmak için Altered Carbon evreni üzerinde, liberteryen transhümanist teorinin çıktıları incelenmiştir. Amaç liberteryen teorinin ya da var olan siyaset teorilerin 'yeniden yorumlanışı'ndan ziyade, tahayyül etme gücünün önemini vurgulayarak şu anda yaşadığımız gerçeklikten farklı, transhümanist felsefenin özünde hedeflediği fiziksel iyileşmenin yanında toplumsal ve siyasal iyileşme adına yeni kuramların gerekliliğinin tartışılmasını sağlamaktır. Transhümanist siyaset için yeni bedenler, yeni teknolojiler, yeni yaşam alanları tahayyül edilmeyi bekleyen siyasi nesneler olarak ele alınmalıdır. Aksi takdirde gerçeklik, okumaya ve izlemeye alıştığımız distopyadan farklı olmayacaktır. Daha iyi bir gelecek isteniyorsa, hayal edilmeli ve düşünülmelidir. Transhümanizmi önyargı yoluyla kötü bir ideoloji olarak tanımlamak, her gün içinde yaşadığımız distopik gerçekliğin kabulüdür. Hem teknolojileri destekleyerek hem de onların sosyal ve politik yapısını inceleyerek geleceği hayal etmeli ve ona ulaşmaya çalışılmalıdır. Çünkü, siyasetin özü dün, bugün ve yarın insana aittir. Geleceği şekillendirebilmenin tek yolu onu düşünmektir.
Özet (Çeviri)
Discussions on the who and what conception of humanity in the 20th and 21st centuries have brought forth the idea that different classifications and definitions can be a way of positioning humans. The transhumanist thought system aims at overcoming the limitations of humans and improving them thanks to technology. In Transhumanism(s), 'posthuman' belongs to the future. Posthuman represents the next step of evolutionary progress by increasing the capacity of humans as an enhancement (H+) with technology. It is the future name of humans. This thesis is about the search for a 'politics' around the 'posthuman' conceptions of transhumanism(s). In this study, the outputs of the libertarian transhumanist theory on the TV series based on the novel as Altered Carbon universe have been examined to embody the theoretical framework beyond the abstractness of the posthuman concept. The aim is to emphasize the importance of the power of imagination, rather than the 'reinterpretation' of libertarian theory or existing political theories, and to discuss the necessity of new theories for social and political enhancement besides the physical enhancement that transhumanist philosophy aims at its core. For transhumanist politics, new bodies, new technologies, and new living spaces should be considered political objects waiting to be imagined. Otherwise, reality will not be different from the dystopia we are used to reading and watching. If a better future is desired, it must be imagined and thought through. Defining transhumanism as an evil ideology through prejudice is an acknowledgment of the dystopian reality we live in every day. It is necessary to imagine the future and try to reach it, both by supporting technologies and by examining their social and political structure. Because the essence of politics belongs to humans yesterday, today, and tomorrow. The only way to shape the future is to think about it.