A study of the United Nations' peace initiatives on the Palestinian- Israeli issues
Birleşmiş Milletlerin Filistin İsrail sorunlarına dair barış girişimleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 748359
  2. Yazar: ESRA KALKAN ÖZHELVACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESUL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kudüs Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Birleşmiş Milletler'in tarihsel arka planı ve amacı göz önüne alındığında Filistin-İsrail ihtilafının çözümü için adımlar atması tarihi görevlerinden bir tanesidir. Nitekim bu yönde birçok kara ve diplomatik girişimler ile atılım göstermiş olsa dahi, Birleşmiş Miletlerin ana odağı İsrail'in bölgedeki güvenliğinin sağlanmasına yönelik olmuştur. Dolayısıyla Birleşmiş Milletler Filistin-İsrail çatışmalarına hatta yeni sorunların ortaya çıkmasına bu bağlamda göz yummuştur İsrail ise, kendisine bahşedilen imtiyazlı yapıyı kendi lehine çevirmeyi ve Filistin bölgesindeki işgal alanlarını genişletmeyi bilmiştir. Filistin'deki karmaşık düzen daha karmaşık hale geldi ve Filistin'in çoğu İsrail hegemonyası altına girmeye başladı. Ardından Filistin'de etkisiz bir Birleşmiş Milletler ortaya çıktı ve İsrail'in hakim konumunun gerisinde kaldı. Bu durum aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in Filistin topraklarında İsrail'e karşı pasif kalmasına neden olmuştur. Böylece İsrail Birleşmiş Milletler'in barış süreci için aldığı kararlar ve diplomatik çabalar gibi pekçok girişimine uymayarak barış sürecinin uzun soluklu olmasına öncülük etmiştir. Nitekim, İsrail bu girişimlerin başarısız olmasını sağlamada elinden gelenin en iyisini yapmıştı. Herhalde, bu olmamakla birlikte, İsrail, Filistin-İsrail meselelerinin çözümü için barış sürecini tıkayan ana sebeplerden biriydi. Bu noktada tez, Birleşmiş Milletler'in Filistin İsrail sorunları gölgesinde ana yapısını araştıracaktır. Bu kapsamda barış için özel kararlar olan 194(II), 242, 338 ve 478 sayılı Birleşmiş Milletler kararları ve diplomatik çabalar incelenecek ve başarısızlığının arka planı ortaya çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Considering the historical background and purpose of the United Nations, it is a historical duty for the United Nations to take steps to resolve the Palestinian-Israeli conflict. Indeed, although the United Nations has made a breakthrough with many resolutions and diplomatic efforts in this direction, the United Nations has focused on how to ensure security in the region for Israel. Therefore, the United Nations seems to have turned a blind eye to the Palestinian-Israeli conflicts. On the other hand, Israel has known to turn the privileged structure bestowed on itself in favour and expand the occupation areas in the Palestinian region. The complicated layout in Palestine became more complex, and most of Palestine began to fall under the hegemony of Israel. Subsequently, an ineffective United Nations has emerged in Palestine and remained behind Israel's dominant position. At the same time, this situation caused the United Nations to be passive toward Israel in Palestine territory. Thus, Israel has led the way in the peace process to be long-lasting peace process by not complying with the many initiatives like resolutions and diplomatic efforts made by the United Nations for the peace process. Indeed, Israel had done its best to ensure these initiatives were unsuccessful. Of course, this was not the only reason, but Israel was one of the main reasons blocking the peace process for solving Palestinian-Israeli issues. At this point, the thesis will investigate the main structure of the United Nations in the shadow of the Palestinian Israeli issues. In this context, special resolutions, which are 194(II), 242, 338, and 478, and diplomatic efforts for peace will be examined, and the background behind their failure will be revealed.