The impact of artificial intelligence applications on politics: assessing the effects of social bots on political discourse on Twitter through 2020 U.S. presidential election and 2022 U.S. midterm elections
Yapay zeka uygulamalarının siyaset üzerindeki etkisi: Sosyal botların 2020 ABD başkanlık seçimi ve 2022 ABD ara seçimleri sırasında Twitter'daki siyasal tartışmalara etkisi
- Tez No: 885438
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERİŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Yapay Zeka (YZ) ve ilintili teknolojiler, 21. Yüzyılın en önemli ve yaşamı değiştiren fenomenlerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle 1980'lerde internetin ortaya çıkışı ve küreselleşmenin yükselişinden bu yana, toplumların sosyal, ekonomik ve politik dokusu değişmeye başlamıştır. İnternetin ve yapay zeka destekli teknolojilerin yaygınlaşmasıyla birlikte,“dijital toplum”ve“dijital siyaset”gibi terimler, özellikle“sosyal medya”nın insanların hayatına girmesinden sonra yaygınlık kazanmıştır. 2010'lu yıllarda Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya platformlarının yanı sıra arama motoru Google dahil bir takım dijital platformlar küresel nüfusun yarısından fazlası tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Sosyal medyanın bir“kamusal meydan”olarak yükselişi, siyasetle kaçınılmaz bir çakışmaya yol açarken sosyal medya platformları dünyanın dört bir yanındaki siyasi süreçlerin merkezi parçaları haline gelmiştir. Kahire'de siyasi protestoların örgütlenmesinden ABD'deki seçim kampanyalarına kadar, sosyal medya siyasi süreçleri birçok yönden değiştirmiştir. Özellikle 2016 ABD Başkanlık Seçimleriyle birlikte, sosyal medya ve yapay zeka uygulamaları (örneğin sosyal botlar) kritik siyasi anlarda etkili aktörler olarak kabul görmeye başlamıştır. Bu nedenle, bu çalışma, Yapay Zekanın siyaset üzerindeki etkilerini değerlendirmek için 2020 ABD Başkanlık Seçimleri ve 2022 ABD Ara Seçimleri'nde sosyal botların çevrimiçi siyasi söylem üzerindeki etkilerini ayrıntılı olarak incelemektedir. Bunu yaparken, Bilgisayar-tabanlı Sosyal Bilim ve deneysel anketlerle karma bir araştırma metodolojisi ortaya konmuştur. Bu kapsamda elde edilen sonuçlara göre 2020 seçimleri ve 2022 seçimleri arasında sosyal botların siyasi sohbetlere katılımında artan bir şekilde farklılıklar gözetilirken, insanların Twitter gibi canlı sohbet ortamlarında sosyal botları ve YZ ile üretilmiş içerikleri insan üretimi içeriklerden çoğunlukla ayırt edemediği tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre, sosyal botların kamuoyunu manipüle etme kabiliyetleri nedeniyle demokratik süreçler üzerinde önemli etkileri olabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence (AI) and related technologies have emerged as one of the most important and life-changing phenomena of the 21st century. Especially since the advent of the internet in the 1980s and the rise of globalization, the social, economic and political fabric of societies have begun to change. With the proliferation of the Internet and AI-enabled technologies, terms such as“digital publics”and“digital politics”have become widespread, especially after the introduction of“social media”into people's lives. In the 2010s, social media platforms such as Facebook, Twitter and YouTube, as well as a number of digital platforms, including the search engine Google, were used by more than half of the global population. The rise of social media as a“public square”has led to an inevitable overlap with politics, with social media platforms becoming central parts of political processes around the world. From the organization of political protests in Cairo to election campaigns in the US, social media has changed political processes in many ways. Especially with the 2016 US Presidential Election, social media and AI applications (e.g. social bots) have been recognized as influential actors in critical political moments. Therefore, this study examines in detail the effects of social bots on online political discourse in the 2020 US Presidential Election and the 2022 US Midterm Elections as case studies to assess the effects of AI on politics. In doing so, a mixed research methodology with Computational Social Science and survey experiments is introduced. The results show that between the 2020 elections and the 2022 elections, there were increasing differences in the participation of social bots in political conversations and people were largely unable to distinguish between human and social bot-generated content in live chat environments such as Twitter. The results suggest a significant challenge to democratic processes with regards to social bots' manipulation capability of public opinion.