Kur'ân-ı Kerîm kırâatinde müzikal tavırlar
Musical attitudes in the recitation of the Qur'an
- Tez No: 748379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UBEYDULLAH SEZİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Müzik, Sanat Tarihi, Religion, Music, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, içinde birçok ilmî disiplini barındırmaktadır. Bunlardan biri de Kur'ân-ı Kerîm tilâvetidir. Hz. Peygamber (sav.), Kur'ân'ı, güzel ses ve makam ile okumayı övmüştür. Kāriler, bu övgüye mazhar olabilmek ve Kur'ân'ı, gönüllerde hissettirebilmek için, tilâveti, sanat boyutuna taşımışlardır. Mûsikîşinas kāriler, zaman içerisinde bulundukları coğrafyaların etkisiyle kendilerine özgü tilâvet tavrı oluşturmuşlardır. Bu tavırlar içerisinde en yaygın olarak kullanılan tavırlar, İstanbul ve Arap tavrıdır. Tezimizin birinci bölümünde kavramsal çerçeve kapsamında kırâat, tilâvet, tecvid ve tavır, üslup kavramları incelenmiştir. İkinci bölümde mûsikî ilmi ve kırâat ilimlerinin tarihsel süreci ele alınmıştır. Üçüncü bölümde İslam'da mûsikînin ilmî dayanağı incelenerek kutsal kitaplar ve mûsikî ilişkisi üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde XX. yüzyılda yaşamış mûsikişinas Türk ve Arap kārilerin hayatları kısaca anlatılmıştır. Beşinci ve son bölümde Kur'ân kırâatinde en çok kullanılan İstanbul ve Arap tavırları incelenmiş, alanın uzmanları ile yapılan görüşmeler neticesinde belirlenen kārilerden tespit edilen aşr-ı şerîfler notaya alınarak geçki analizleri gösterilmiştir. Notalar ve geçkiler, İstanbul ve Arap tavrı Kur'ân kırâatine örnek notasyon olarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an contains many scientific disciplines. One of them is the recitation of the Qur'an. The Prophet (sav.) praised the reading of the Qur'an with a beautiful voice and maqam. Readers, in order to receive this praise and to make the Qur'an feel in their hearts, they carried recitation to the dimension of art. Among these attitudes, the most widely used one is the Istanbul and Arab attitude. In the first part of our thesis, kiraat, recitation, tecvid and attitude, stylistic concepts were examined within the scope of conceptual framework. In the second part, the historical process of the science of music and the science of kiraat is discussed. In the third section, the scientific basis of music in Islam is examined and the relationship between the holy books and music is focused on. In the fourth chapter XX. century the lives of Turkish and Arab readers who have lived musikişinas are briefly described. In the fifth and final chapter, the most used Istanbul and Arab attitudes in reading the Qur'an are examined, the readers determined as a result of interviews with experts in their field, the identified ashr-ı sherifs are noted and the note analyses are shown. The notes and passages were examined as an example of Istanbul and Arabic attitude readings.