Kur'an'ı güzel okumanın insan psikolojisine etkisi
The influence of reciting Quran well on human psychology
- Tez No: 1010232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Kur‟ân-ı Kerîm, Allah‟ın kullarına hitabıdır. Son Ġlâhi dinin kitabı olan Kur‟ân Ġlâhî kelâm olmasının yanı sıra edebi bir metindir. Bu kutsal metnin Ġlâhî irade tarafından gönderilmesinin amacı salt okunan kitap olmasının ötesinde mesajlarının içeriğinin öğrenilmesi, açıklanması ve pratik hayatta uygulanmasıdır. Bu pratik hayatın asıl hedefi ise insanı mana yönüyle yeniden inĢa etmek ve ruhuna tesir etmektir. Dil, okuyarak, kulak dinleyerek, akıl anlayarak, kalp de hissederek Kur‟ân‟dan kendisine düĢen payı en güzel Ģekilde alır. Kur‟ân‟ı güzel okumak ile duyumsayarak okumak aynı Ģey değildir. Birincisi metni literal olarak okumak iken diğeri onu içselleĢtirmektir. Benzetmek yerindeyse ilki, mektubu okumak, ikincisi ise onu göndereni zikretmek, yani hayal etmek ve zihne yerleĢtirmek ve hatta O‟nu benliğinin âdeta bir parçası hâline getirmektir. Açıkçası O‟nu hiç unutmamaktır. Kur‟ân‟ın bir yönü de onun kompozisyonundaki müzikalitedir. Kur‟ân‟ın metinsel yapısı, yani iç dizaynı yerine göre nazım, yerine göre de nesir özelliği taĢır. Dolayısıyla onda hem Ģiirsel üslup hem de düz yazı ifade karakteri vardır. Bir baĢka açıdan Kur‟ân düalist bir yapıya sahiptir. Yani iyi-kötü, iman-küfür, yer-gök, cennet-cehennem, ödül-ceza gibi zıt kavramlar peĢ peĢe bir anlatı barındırır. Kur‟ân‟ın bu iki karakteristik özelliğini, baĢka bir deyiĢle lafzî ve manevî vasıflarını duyumsamak için onu tilâvet edenlere büyük görevler düĢmektedir. Zira kâriler onun bu ayırt edici niteliğinden haberdar değilse veya fark edecek bilinç düzeyine eriĢememiĢlerse onu hem kendileri içselleĢtiremez hem de dinleyicilere bu ruhu aĢılayamaz ve yansıtamazlar. Bu durumda Kur‟ân‟ın oluĢturacağı psikolojik ve duygusal etki gücünü ya azaltır ya da hepten ortadan kaldırır ve sanki yokmuĢ hissini uyandırır. O sebeple Kur‟ân kıraatinde baĢlıca Ģu unsurlarla devreye girilmelidir: Ses/sada, makam/ eda. Bunlar Kur‟ân okuyuĢunda ne kadar etkin ve bilinçli kullanılırsa sonuç olarak da Kur‟ân‟ın insan ruhunda o denli olumlu tesir meydana getirecektir. Bu tesir insanlara ruhsal ve duygusal açıdan faydalı olabileceği bilimsel gerçeklerle açıklanmıĢtır. Kur‟ân okuyucusunun temel gayesi; tilavet sırasında Kur‟ân‟ın fonetik özelliklerini, estetik yapısını ve anlam derinliğini bir bütün hâlinde yansıtabilmektir. Bu bütünlük sadece okuyucunun değil, aynı zamanda dinleyicinin de psikolojik olarak hazır bulunmasıyla tamamlanır. Kur‟ân‟ı güzel okumanın meydana getirdiği bu estetik ortam, dinleyici üzerinde derin bir tesir bırakır. Bu çalıĢmada, Kur‟ân tilavetinin ses, anlam ve estetik boyutlarının insan psikolojisi üzerindeki etkileri ele alınacak; okuyucu ve dinleyici açısından Kur‟ân‟la kurulan içsel bağın ruhsal yönleri bilimsel temelde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The Quran is the address of Allah to His servants. The Quran, the book of the last divine religion, is not only a divine word but also a literary text. The purpose of this holy text being sent by the divine will is not only to be a book to be read but also to learn, explain and apply its messages in practical life. The real goal of this practical life is to build a new person. It is to affect the soul of the person. The tongue receives its share from the Quran in the best way by reading, the mind by understanding and the heart by feeling. Reading the Quran and reading the Quran, or rather reading it beautifully and reading it with feeling, are not the same. The first is to read the text literally, while the other is to internalize it. If it is appropriate to make an analogy, the first is to read the letter, and the second is to mention the one who sent it, that is, to imagine and settle in the mind and even to make Him a part of one's being. Frankly, never to forget Him. Another aspect of the Quran is the musicality in its composition. The textual structure of the Quran, that is, its internal design, sometimes has the characteristics of verse and sometimes prose. Therefore, it has both a poetic style and a prose style of expression. From another perspective, the Quran has a dualistic structure. In other words, it contains a narrative of opposing concepts such as good-bad, faith-disbelief, earth-sky, heaven-hell, reward-punishment. In order to sense these two characteristic features of the Quran, in other words, its literal and spiritual qualities, great responsibilities fall on those who recite it. Because if the reciters are not aware of this distinctive quality of it or have not reached the level of consciousness to notice it, they cannot internalize it themselves, and they cannot instill and reflect this spirit to the listeners. This given situation either reduces or completely eliminates its power of impact and creates the feeling that it does not exist. Therefore, the following elements should be used in Quranic recitation: Voice/sound, mode/tone. The more these are used effectively and consciously in Quranic recitation, the more positive an effect the Quran will have on the human soul. It has been explained with scientific facts that this effect can be beneficial to people spiritually and materially. The Quranic reader must fulfill the three basic conditions of its phonetics, which are technical, aesthetic and semantic content, in other words, to perform and display these in recitation; this is a situation that will occur when the listener prepares himself/herself psychologically for this situation. Research will continue in light of this information.