International military cooperation in the Lake Chad Basin region to fight terrorism: Roles and effects
Terörle mücadele için Çad Gölü Havzası bölgesinde uluslararası askeri işbirliği: Roller ve etkiler
- Tez No: 748380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOUHAMED BACHIR DIOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çad Gölü Bölgesi'ndeki Boko Haram isyanı, birçok canın alınması, milyarlarca dolarlık mülkün yok edilmesi ve Çad Gölü'nün yakın çevresinde kıtlığın artması ve diğer bölgelerde gerilimi tırmandırması nedeniyle yavaş yavaş karmaşık bir bölgesel felakete dönüştü. Çokuluslu Müşterek Görev Gücü'nün faaliyetlerine rağmen cinayetler ve yıkımlar devam etti. Bu nedenle, can alıcı bir soru sorulması gerekiyordu: MNJTF'nin LCR'deki rolleri ve etkileri, özellikle de devam eden ve görünüşte önlenemez terörist saldırılarla birlikte neler oldu? Konuyu araştırmak için neoliberalizm (Kurumsal Liberalizm) kullanılmaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma, Müşterek Görev Gücü ile LCR'nin ilgili hükümetleri arasındaki uluslararası askeri işbirliğinin kapsamını incelemenin yanı sıra, ekonomikten siyasete kadar geniş bir teorik konuyu kapsayan güvenlik çalışmaları hakkında çeşitli eleştirel bakış açıları sağladı. . Çalışma, önemli bir endişe olarak teröristlere karşı savaşın tiyatrosunun (LCR) karmaşıklığına ve ayrıca çeşitli askeri güçler arasındaki zayıf koordinasyona, siyasi ve ekonomik kısıtlamalara ve bulgulara dayalı ilgili önerilere baktı. Sivil Ortak Görev Gücü'nün rolü, kusurları ve bu kusurlardan nasıl yararlanılabileceği de gözden geçirilmektedir. Bir yandan, bu araştırma hükümet politikaları ile terörizm arasındaki bağlantıya ve ayrıca LCR'deki sosyoekonomik ve politik çerçevelerin eksikliğinin terörizmin ruhunu nasıl teşvik ettiğine baktı. İnsani yardım kuruluşlarının, hükümetler arası kuruluşların ve uluslararası kuruluşların terör gruplarıyla mücadelede veya müteakip saldırıların halk üzerindeki etkisini azaltmadaki rolü bu çalışmada incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Boko Haram insurgency in Lake Chad Region has gradually evolved into a complex regional catastrophe as many lives have been taken, properties worth billions of dollars have been destroyed, and destitution has increased in the immediate vicinity of Lake Chad, escalating tensions in other areas. Despite the activities of the Multinational Joint Task Force, the killings and destructions continued. Thus, a crucial question had to be quarried: What have been the roles and effects of MNJTF in the LCR, especially with the continuing and seemingly unpreventable terrorist attacks? Neoliberalism (Institutional Liberalism) is being used to investigate the issue. As a result, this research looked into the extent of international military cooperation between the Joint Task Force and the respective governments of LCR, as well as providing a variety of critical perspectives on security studies, covering a wide range of theoretical subjects from economic to political. The study looked at the complexity of theater (LCR) of the war against terrorists as a major concern, as well as poor coordination among various military forces, political and economic restraints, and pertinent recommendations based on the findings. The role of the Civilian Joint Task Force, its flaws, and how these flaws could be exploited are also reviewed. On the one side, this research looked at the link between government policies and terrorism, as well as how a lack of socioeconomic and political frameworks in the LCR encouraged the spirit of terrorism. The role of humanitarian organizations, intergovernmental entities, and international organizations in combating terrorist groups or mitigating the impact of subsequent assaults on the public is examined in this piece of work.