رسالة شريفة في الكلام على آيتي الوضوء والتيمم لبرهان الدين المأموني دراسة وتحقيق القسم الثاني منه وهو آية المائدة
İbrâhîm b. Muhammed el-Me'mûnî'nin 'Risâle fi'l-Kelâm alâ Âyeteyi'l-Vuzû ve'Teyemmüm' adlı eserinin edisyon kritiği (3. kısımdan mülhak bahsine kadar) / An Honorable Treatise on the Two Verses of Ablution and Tayammum by Burhan al-Din al-Mamouni, study and investigation (The second part of it, which is the Ayat al-Maaida)
  1. Tez No: 753980
  2. Yazar: MOKHALAD MASLAT FAISAL GHRAIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu el-Mamuni risalesinin konusu, abdest ve teyemmüm üzerinedir. Bu bölüm, Kur'an-ı Kerim'in ahkam ayetlerinden olan Maide suresinden sekiz ayeti ele almaktadır. Suyun yokluğunda abdest ve teyemmümün keyfiyetini açıklamaktadır. Müellif, bu ayetlerin içinde barındırdığı anlamın, ayetle ilgili bütün detayların üzerinde durarak şerh ve açıklamasını yapmıştır. Sebebi nüzulünden ve nüzul zamanından başlayıp,“Ercüleküm”ün kıraatinde nasb mı yoksa hafz mı yapılacağı yönündeki ihtilaf gibi fukaha ve kurranın arasında bulunan ihtilafların olduğu lügavi ya da fıkhi meseleleri içinde barındıran bütün lafızların anlamları üzerinde durmuştur. Tabi bunun anlamı değiştirmede bir etkisi yoktur.“La Mestüm”lafzı da bu mesele kapsamında örnek olarak verilebilir. Ayeti kerimede abdest uzuvlarının sınırlandırılmasının hikmeti üzerine tartışmayla bölüm bitirilmiştir. Müellif bütün bu açıklamalarında ulemanın sözlerini ve delillerini nakleder ve bunları tartışır. Bu delillerin Kur'an-ı Kerim metinleri, Hz. Peygamber'in hadisleri veya akli ve mantıki hüccet arasında çeşitliliğe işaret ettiği sonucuna ulaşır.
Özet (Çeviri)
The subject of the whole thesis is to discuss the two verses of 'wudu' and 'tayammum.' This section deals with the sixth verse of Surat al-Ma'idah, which is one of the verses of rules in the Holy Qur'an and it clarifies how to perform 'wudu' and 'tayammum' when water is not available. The author explains and clarifies the content of the verse, considering all the relevant details, including reasons for the revelation and its timing, the meaning of each word that includes a linguistic or 'fiqh' issue and the related disagreement between 'faqihs' and 'qaris' such as the disagreement in reading“your legs”in the accusative case, and the effect this has on changing the meaning. Another example is“you touched”. The author ends with a discussion of the wisdom of specifying the members of 'wudu' in the verse. The author also provides and discusses the opinions and inferences of scholars, and the reader notes that these inferences vary between the texts of the Holy Qur'an, the hadiths of the Prophet, peace be upon him, or rational and logical arguments.