Özel kişiler tarafından elde edilen delillerin ceza yargılamasında değerlendirilmesi
Evaluation of evidence obtained by private persons in criminal proceedings
- Tez No: 748388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞİT KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yargı organları, kişiler arasındaki uyuşmazlıkları çözmek ya da işlenen bir suçun failine yaptırım uygulamak amacıyla yargılama faaliyetini yürütürken delillerden yararlanmaktadır. Hukukumuzda ceza yargılamasında delil elde etme yükümlülüğü, yargı organı olan soruşturma ve kovuşturma makamlarına verilmiştir. Ancak soruşturma ve kovuşturma makamları haricinde bulunan kişilerin de, delil elde etmesine herhangi bir engel konulmamıştır. Çalışmamızın ana konusu, soruşturma ve kovuşturma makamları haricinde bulunan ve özel kişi olarak tabir edilen kişiler tarafından elde edilen delillerin ceza yargılamasında değerlendirilmesidir. Bu kapsamda özel kişilerin kimler olduğu, özel kişiler tarafından elde edilen delillerin hukukumuzda tarihsel süreç içerisinde nasıl değerlendirildiği ve bu kişilerin delil elde ederken işleyebilecekleri suçlar açıklanmıştır. Yine, özel kişiler tarafından elde edilen delillerin değerlendirilmesi konusunu açıklığa kavuşturabilmek amacıyla çalışma konumuzla bağlantılı olan ispat ve delil konuları ile hukuk yargılamasında özel kişiler tarafından elde edilen delillerin değerlendirilmesi hususuna da çalışmamızda değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The judicial bodies utilize evidence while conducting their judicial activities in order to resolve disputes between individuals or to impose sanctions on the perpetrator of a crime committed. In our law, the obligation to obtain evidence in criminal proceedings is given to the investigative and prosecution authorities, which are the judicial body. However, no obstacle has been put to the obtaining of evidence by individuals other than the investigative and prosecution authorities. The main subject of our study is the evaluation of the evidence obtained by the so-called private persons, who are outside the investigation and prosecution authorities, in criminal proceedings. In this context, it has been explained who the private persons are, how the evidence obtained by private persons is evaluated in the historical process in our law, and the crimes that these individuals may commit while obtaining evidence. Also, in order to clarify the subject of evaluation of the evidence obtained by private persons, the issues of proof and evidence, which are related to our study, and the evaluation of the evidence obtained by private persons in civil proceedings are mentioned in our study.