Yükselen piyasalarda reel döviz kuru üzerinde Balassa Samuelson etkisi
Balassa Samuelson effect on real exchange rate in emerging markets
- Tez No: 748387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN KARATEPE YURDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ülke ekonomisine yön verme konusunda önemli bir konuma sahip ve ülkenin uluslararası ticarette konumunu belirleyen reel döviz kuru önem arz eden bir faktördür. Reel döviz kurunda meydana gelen hareketler ve reel döviz kurunu belirlemede kullanılan yöntemler uzun dönemli ilişkiler için önem arz etmektedir. Ülke ekonomisi için belirleyici olması nedeniyle reel döviz kuru ile ilgili birçok yaklaşım ortaya atılmıştır. Bu yaklaşımlar arasında ekonomistler tarafından en çok ele alınan yaklaşım satın alma gücü paritesi (SAGP) olmuştur. Tek fiyat kanununa dayanan ve uluslararası fiyatların eşitlendiğini varsayan SAGP, sektörel ayrım yapmadığı için eleştiriler almıştır. Yapılan eleştiriler sonucunda sektörler arası verimlilik farkını ele alan Balassa Samuelson hipotezi literatüre katılmıştır. Bu çalışmada, seçilen altı gelişmekte olan ülkeler için 1994-2020 yılları arasında yıllık veri bazında Balassa Samuelson hipotezinin geçerliliğini test edilmek istenmiştir. Yapılan yatay kesit bağımlılık testi sonucunda ülkelerin birbirleriyle korelasyonlu olduğu tespit edilmiştir. Birimler arası korelasyonu dikkate alan ikinci nesil birim kök testi sonucunda serilerin birim köklü olduğuna kanaat getirilmiş ve birinci dereceden farkları alınarak durağanlaştırılmıştır. EKK tahmincisi varsayımını ihlal eden değişen varyans tespiti ve eğim katsayılarının heterojen bulunması sonucunda Westerlund (2007) panel eşbütünleşme testi uygun görülmüştür. Değişkenler arası uzun dönemli ilişki tespit edilmiş ve uzun dönemli katsayıları AMG ve CCE tahmincileri ile elde edilmiştir. Elde edilen tahminciler sonucunda trendsiz modelde ele alınan ülkelerin çoğunluğunda BS hipotezinin geçerli olduğunu ifade etmiştir. Değişkenler arası elde edilen uzun dönemli ilişkinin yönünü ve gücünü belirlemek için Dumitrescu ve Hurlin panel nedensellik testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The real exchange rate, which has an important position in directing the country's economy and determines the position of the country in international trade, is an important factor. The movements in the real exchange rate and the methods used to determine the real exchange rate are important for long-term relations. Since it is decisive for the country's economy, many approaches have been put forward regarding the real exchange rate. Among these approaches, purchasing power parity (PPP) is the approach most discussed by economists. Based on the law of one price and assuming that international prices are equal, PPP has received criticism for not making sectoral discrimination. As a result of the criticisms, the Balassa Samuelson hypothesis, which deals with the productivity difference between sectors, has been added to the literature. In this study, it was aimed to test the validity of the Balassa Samuelson hypothesis on the basis of annual data between 1994 and 2020 for the six selected developing countries. As a result of the cross-sectional dependency test, it was determined that the countries were correlated with each other.As a result of the second generation unit root test, which takes into account the inter-unit correlation, it is concluded that the series have unit roots and they are stationary by taking their first-order differences. Westerlund (2007) panel cointegration test was deemed appropriate as a result of the varying variance detection and the heterogeneity of the slope coefficients, which violated the OLS estimator assumption. The long-term relationship between the variables was determined and the long-term coefficients were obtained with the AMG and CCE estimators. As a result of the estimators obtained, he stated that the BS hypothesis is valid in the majority of the countries considered in the trend-free model. Dumitrescu and Hurlin panel causality test was used to determine the direction and strength of the long-term relationship between variables