Cumhuriyet Dönemi Türk Kara Kuvvetleri'nde piyade talimnameleri
Infantry manuals in Turkish Land Forces During the Republican Period
  1. Tez No: 748392
  2. Yazar: UFUK BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASİP SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan İkinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadar geçen süre içinde, Türk Kara Kuvvetleri'nde kullanılan piyade talimnameleri mercek altına alınmıştır. Tespit edilen piyade talimnameleri bu doğrultuda kronolojik olarak sıralanmış ve incelenmiştir. Çalışmada; piyade sınıfının dönem içindeki harp anlayışını, eğitim konularını, manga, takım ve bölük teşkilatlarını, bunların düzenlerini ve temel muharebe tarzlarını talimnameler ışığında irdelemek, talimnamelerin menşeini tespit etmek ve talimname bölümlerinde meydana gelen değişiklikleri yorumlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the infantry manuals used in the Turkish Land Forces during the period from foundation of the Republic of Turkey to the end of the World War II were examined. These infantry manuals were listed in this direction and analyzed chronologically. In the study, it is aimed to push the understanding of the infantry of the period, the training issues, squad, platoon and company organizations, their order and basic combat styles, to determine the sources of manuals and to interpret the changes in certain parts of infantry manuals.