Kırsal bölgelerde ve şehir merkezinde öğrenim gören öğrencilerin sayı hissi becerilerinin incelenmesi
Investigation of number sense skills of students education in rural areas and city centers
- Tez No: 748397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, kırsal bölgelerde ve şehir merkezinde öğrenim gören öğrencilerin sayı hissi becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma da nicel yöntemler içerisinde bulunan tarama araştırması yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021–2022 öğretim yılında Antalya'da öğrenim gören, tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 329'u kırsal bölgede, 392'sı şehir merkezinde olmak üzere toplam 721 ilköğretim yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin sayı hissi becerilerini ölçmek ve karşılaştırmak için veri toplama aracı olarak geçerli ve güvenilir bir Sayı Hissi Testi (SHT) geliştirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 26 programı kullanılmıştır. Frekans, ortalama, yüzde, Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk normallik testleri ile Mann-Whitney U Testi'nden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, ilköğretim 7.sınıf öğrencilerinin sayı hissi becerilerinin düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Öğrencilerin en çok sayı hissi becerilerini kullandıkları bileşen“sayıların anlamlarının anlaşılması”bileşeni olurken, en az sayı hissi becerileri kullandıkları bileşen ise“sayıları ayrıştırma ve yeniden birleştirme”bileşeni olmuştur. Öğrencilerin sayı hissi becerilerinin cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öğrencilerin sayı hissi becerilerinin kırsal bölgelerde ve şehir merkezinde öğrenim görmeleri açısından anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Bu farklılık şehir merkezinde öğrenim gören öğrencilerin lehinedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the number sense skills of students studying in rural areas and city centers. The survey method, which is one of the quantitative methods, was used in the research. The sample of the research consists of 721 primary school seventh grade students studying in Antalya in the 2021-2022 academic year, 329 of whom are in rural areas and 392 in the city center, selected by stratified sampling method. A valid and reliable Number Sense Test (SHT) was developed as a data collection tool to measure and compare students' number sense skills. SPSS 26 program was used in the analysis of the data. Frequency, mean, percentage, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk normality tests and Mann-Whitney U Test were used. According to the findings obtained as a result of the research, it was seen that the number sense skills of the 7th grade primary school students were at a low level. While the component in which the students used the number sense skills the most was the component of“understanding the meanings of numbers”, the component in which they used the number sense skills the least was the component of“separating and recombining the numbers”. No significant difference was found according to the gender of the students' number sense skills. It has been determined that there is a significant difference in the number sense skills of the students in terms of their education in rural areas and in the city center. This difference is in favor of students studying in the city center.