Azerbaycan, Kazakistan ve Türk eğitim sistemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A Comperative study of Azerbaijan, Kazakhstan and Turkish educational system
  1. Tez No: 74841
  2. Yazar: DİLŞAT PEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin yıkılması sonucunda bağımsızlıklarını ilân eden cumhuriyetlerden beş tanesi Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan, Türk nüfus yoğunluklu oldukları için Türk Cumhuriyetleri adını almışlardır. Türk Cumhuriyetlerini tanıyan ilk ülke, Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. Kurulan cumhuriyetlerle, eğitim alanında yapılan çalışmaların etkili olabilmesi için ilgili ülkelerin eğitim sistemlerinin tanınmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu araştırmadaki amaç; Azerbaycan, Kazakistan ve Türk Cumhuriyeti eğitim sistemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Belirlenen ülkelerde eğitim sistemlerini etkileyen doğal ve sosyal faktörler belirlenmiş, eğitim sistemlerindeki amaçlar, örgün ve yaygın eğitim kademeleri yatay yaklaşımla incelemeye alınmıştır. Araştırma kapsamında olgusal nitelikteki verilerden yararlanılmıştır. Yararlanılan veriler basılı kaynakların incelenmesi, belgesel tarama tekniklerinin kullanılması ve Internet taraması yapılarak elde edilmiştir. Azerbaycan, Kazakistan ve Türkiye Cumhuriyeti'nde eğitim sistemini etkileyen doğal ve sosyal faktörler karşılaştırıldığında; her üç ülkenin eğitim sisteminin de doğal ve sosyal faktörlerden etkilendiği görülmüştür, öğretim kademeleri karşılaştırıldığında ise; her üç ülkede de okulöncesi eğitim kurumu bulunmaktadır. Azerbaycan, Kazakistan ve Türk eğitim sisteminde okulöncesi eğitim kurumlarında yapılan faaliyetler benzerlik göstermektedir. Azerbaycan'da 9, Kazakistan'da 1 1, Türkiye Cumhuriyeti'nde ise 8 yıl olan zorunlu ilköğretim ücretsizdir. Ortaöğretim kademesi; Azerbaycan ve Kazakistan'da en az 2 yıl, Türkiye Cumhuriyeti'nde ise en az 3 yıl olarak düzenlenmiştir. Kazakistan'da ortaöğretim kademesine devam zorunludur. Oysa Türkiye ve Azerbaycan'da böyle bir zorunluluk yoktur. Ortaöğretim her üç ülkede de genel ve mesleki-teknik eğitim olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Azerbaycan, Kazakistan ve Türkiye Cumhuriyeti'nde yükseköğretime giriş tek aşamalı bir sınavla yapılmaktadır. Yükseköğretim kademesinde sadece Türkiye yükseköğretim kurumlarında resmî dilini kullanmaktadır. Azerbaycan ve Kazakistan'da diğer dillerde de eğitim yapılmaktadır. Her üç ülkede de lisansüstü eğitim olanağı bulunmaktadır. Türkiye'de genel ve mesleki teknik eğitim alanında yaygın eğitim faaliyetleri yapılırken, Azerbaycan'da yaygın eğitim alanındaki çalışmalara yeni başlanmıştır. Kazakistan'da yaygın eğitim faaliyetleri görülmemekle birlikte okul dışı eğitim adı altında faaliyet gösteren eğitim kurumları bulunmaktadır. 83
Özet (Çeviri)
SUMMARY Five of the Republics, Azerbaijan, Kazakhistan, Kirghizistan, Uzbekistan and Turkmenistan declared their indepence after the abolition of the USSR, are named Turkish Republic because their population average is mostly Turks. Turkey is the first country that recognized other Turkish Republics. There was a need for knowing the educational systems of these related countries in order to be effective in the new studies of education in these countries. The purpose of these study is to search the educational system of Azerbaijan, Kazakhistan and the Republic of Turkey comparatively. In these countries natural and social factors affecting the educational systems, the steps of formal and informal education were examined horizontally. In these studies some factual data was used. This data was obtained by examing printed sources and using search techniques on documents and searching on internet. When compared the natural and social factors affecting the educational systems of Azerbaijan, Kazakhistan and the Republic of Turkey, it was observed that three of them were affected by the mentioned factors. After comparing the teaching steps in these countries, all of the three mentioned countries have pre-school education systems. The activities held in these pre-school educations are mostly similar to each other. The compulsory primary education which is nine years in Azerbaijan, eleven years in Kazakhistan and eight years in Turkey is free. The secondary education level in Azerbaijan and Kazahistan is at least two years and three years in the Republic of Turkey. The secondary school attendance in Kazakhistan is compulsory. Where as there is no obligation to attend the secondary education in Turkey and Azerbaijan. The secondary education is divided into two as general education and Vocational- Technical Education in three countries. The entrance to the universities are applied as one step entrance exam in these three countries. In the higher education category only Turkey is using its official language but,in Azerbaijan and Kazakhistan higher education can also be held in other languages. There is an opportunity of having a post education in these three countries The informal education in Azerbaijan has just started while the informal education has been held as general and Vocational -Technical education in Turkey. Despite there is no informal education activities in Kazakhistan, there are some institutions which handle some educational activities as other school activities. 84