Jeolojik haritalarda kartografik incelemeler
Cartographic reviews on geological maps
  1. Tez No: 748416
  2. Yazar: BAŞAK AKKUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada, jeolojik haritalar genel kapsamıyla incelenmiş olup, kartografik üretimi açısından değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, yer bilimciler tarafından hazırlanmış olan jeolojik haritaların üzerinde bulunan bir takım renk, işaret ve simgeleri kartografik açıdan inceleyerek daha anlaşılır hale getirmek ve bu alanda çalışacak kurum ve kuruluşlara kaynak sağlamaktır. Jeolojik haritalar ve kesitler, yer bilimleri çalışmaları arasında önemli bir yer tutmaktadır. Bunun sebebi arazinin üst yüzeyi ve altına ait jeolojik yapının, açık ve en sade halde jeolojik haritalar ya da kesitler şeklinde gösterilebilmesindendir. Ülkemizin jeolojik özelliklerinin, yeraltı kaynaklarının bir bütün olarak görülebilmesi ve geleceğe yönelik projelerde kullanılması açısından jeolojik haritalar çok önemli bir başvuru kaynağıdır. Haritanın barındırdığı konu ağırlıkları ve ayrıntılar bir diğerine göre değişiklik gösterebilir ancak ister genel jeolojik çalışmalarla ilgili, ister yer altı kaynakları hakkında ya da mühendislik jeolojisi vb. ile ilgili bulunsun, haritaların hazırlığı ve yorumunun doğru ve anlaşılabilir biçimde yapılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, geological maps were examined in general and evaluations were made in terms of cartographic production. The aim of this study is to examine some colors, signs and symbols on the geological maps prepared by geoscientists from a cartographic point of view, to make them more understandable and to provide resources to institutions and organizations that will work in this field. Geological maps and sections have an important place among earth science studies. The reason for this is that the geological structure of the upper surface and the bottom of the land can be shown in the clear and simplest form in the form of geological maps or sections. Geological maps are a very important reference source in terms of seeing the geological features and underground resources of our country as a whole and using them in future projects. The subject weights and details contained in the map may vary according to each other, but whether it is about general geological studies, about underground resources or engineering geology, etc. it is important that the preparation and interpretation of the maps are done in an accurate and understandable way.