Hukuki açıdan kripto varlıklar
Crypto-assets from legal perspective
- Tez No: 748417
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çalışmamızın konusu, 2008 yılında Bitcoin ile hayatımıza giren ve zamanla çok farklı çeşitleri ile karşılaştığımız kripto varlıkların hukuki perspektiften incelenmesidir. Kripto varlıklar, blokzincir teknolojisi sayesinde varlık kazanmaktadır. Dağıtık defter teknolojisi olarak da bilinen blokzincir teknolojisi oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Bu sebeple blokzincir teknolojisi, yepyeni varlık tiplerini hayatımıza dâhil ettiği gibi mevcut varlık tiplerini de dönüştüren bir özelliğe sahiptir. Hukukumuzda oturmuş kavramlar olan para, eşya (emtia) ve kıymetli evrak (menkul kıymet) ile kripto varlıklar arasında ciddi benzerlikler olduğu gibi ciddi farklılıklar da bulunmaktadır. Kripto varlık kavramı, TCMB'nin çıkardığı“Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik”ile hukuk sistemimize doğrudan dâhil olmuştur. Bu çalışma kapsamında hem Türkiye'deki hem de uluslararası düzenlemelere değinilmiştir. Hukuken oldukça tartışmalı olan kripto varlıklara ilişkin, hukuki niteliğinin ne olduğu sorusundan hangi hukuk kurallarının uygulanacağı sorusuna kadar pekçok soruya cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the examination of crypto assets, which entered our lives with Bitcoin in 2008 and which we have encountered with many different types over time, from a legal perspective. Crypto-assets exist thanks to blockchain technology. Blockchain technology, also known as distributed ledger technology, has a very flexible structure. For this reason, blockchain technology has a feature that transforms existing asset types as well as incorporating brand new asset types into our lives. There are serious similarities as well as serious differences between the concepts of money, goods (commodities), valuable papers (securities) which are established in our law and crypto-assets. The concept of crypto-assets has been included in our legal system with the“Regulation on the Non-Use of Crypto-Assets in Payments”issued by the Central Bank of the Republic of Turkey. Within the scope of this study, both Turkish and international regulations are mentioned. Many questions have been answered, from the question of what legal nature is to the question of which legal rules will be applied regarding crypto-assets, which are legally quite controversial.