Şehir hastaneleri tedarik yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of city hospitals procurement methods
- Tez No: 748424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALMULA KÖKSAL IŞIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türk sağlık sektöründe değişimin yeni adı olan şehir hastaneleri, işlev ve büyüklükleri itibariyle diğer kamu hastanelerine göre farklılık göstermektedir. Şehir hastaneleri elde etmek için, Türkiye'de iki farklı tedarik sistemi kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi Kamu Özel İş Birliği (KÖİ) yöntemi, diğeri ise Kamu İhale Kanunu (KİK) kapsamında gerçekleştirilen geleneksel tedarik yöntemidir. Kamunun, sağlık tesisleri elde etme sürecinde Kamu Özel İş Birliği (KÖİ) yöntemini kullanması farklı boyutlarda tartışmaları başlatmıştır. Yapım Yönetimi literatürü bağlamında KÖİ yönteminin etkileri bilimsel bağlamda yeterince ele alınmamış ve nesnel veriler üzerinden tartışılmamıştır. Bu çalışma, konuyu kamunun sağlık tesislerini elde etme süreçlerini karşılaştırarak ele almakta ve yeni KÖİ yöntemini bu bağlamda tartışmaktadır. Bu çalışmanın amacı, şehir hastaneleri elde etmek için uygulanan KÖİ ve geleneksel tedarik (KİK) yöntemlerinin, süreç ve inşaat maliyetleri kapsamında karşılaştırılmasıdır. Şehir Hastanesi elde etme sürecinde KÖİ ile geleneksel tedarik yöntemleri; ihale süreci, kamunun ve yüklenicinin riskleri, finansman, tesisin hizmet kalitesi ve şehir hastanelerinin kamuya olan maliyeti ölçütleriyle Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) kullanılarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca, son dönemlerde KÖİ yöntemiyle elde edilen şehir hastanelerinin kamuya maliyetinin çok fazla olduğuna dair iddialar bulunması sebebiyle, bu iddiaları somutlaştırmak için, Türkiye'de hem KÖİ hem de KİK ile gerçekleştirilen Şehir Hastanelerinin birim metrekare maliyetleri karşılaştırılmıştır. Böylece her iki yöntem için, hastanelerin kamuya olan maliyetlerindeki farklılıklar ortaya konmuştur. Çalışmanın ilk aşaması olan AHS analizi sonucunda, şehir hastanesi elde etme sürecinde hangi yöntemin daha avantajlı olduğuna karar verilirken en önemli kriterin tesisin hizmet kalitesi olduğu görülmektedir. Şehir hastanelerinin kamuya maliyetinin ise kriterler arasında son sırada yer aldığı sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda, altı kriter üzerinden karşılaştırıldığında, uzman panel ile yapılan anket sonucunda, KÖİ yöntemi %75 oranıyla daha avantajlı bulunurken, Kamu İhale Kanunu yani geleneksel tedarik yönteminin %25 oranla daha az avantajlı olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında inşaat metrekare maliyetleri üzerinden yapılan karşılaştırma analizinde ise KÖİ yönteminin kamuya maliyetinin daha fazla olduğu görülmektedir. Bu farklılığı değerlendirirken iki tedarik yönteminin, Kamu ve özel sektör arasındaki risk dağılımları ve hastane maliyetinin kamu giderlerine yansıyışı kapsamında birbirlerinden farklı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The Turkish health sector has created a new name that is open for change within City Hospitals, these differ from other public hospitals in terms of their functions and sizes. City Hospitals in Turkey are procured in two ways. The first way is the Public-Private Partnership method, and the latter is the traditional procurement method carried out within the scope of the Public Procurement Law (PPL). The public's use of Public-Private Partnership (PPP) method in the procurement of health facilities, has initiated critics in many dimensions. Nevertheless, this procurement method haven't been discussed adequately nor has there been discussion over the objective data in the Construction Management literature. . This research deals with the issue by comparing two procurement process in obtaining health facilities. This study aims to compare the PPP and the Traditional Procurement (PPL) methods for city hospitals in terms of procurement process and construction costs. Analytical Hierarchy Process (AHP) was used in comparison of two procurement methods. Tender process, public and contractor risks, financing, service quality of the facility, and public cost of the city hospitals were the main comparison criteria. In addition, due to the recent claims on high cost for the public in PPP, the unit square meter costs of PPP and PPL have been compared for City Hospitals in Turkey. Thus, for both methods, the differences in the construction costs were revealed. The outcome of AHP reveals that the service quality of the facility is the most important criteria in determining the procurement method for City Hospitals. Furthermore, construction cost is the least important criteria in deciding the procurement method for City Hospitals. In overall comparison of the six criteria, PPP method was found to be more advantageous by 75%, while the Traditional Procurement method, was found to be less advantageous by 25%. In the second stage of the study, the comparison analysis made over the square meter costs of construction indicates that the cost of the PPP method to the public is higher compared to PPL.