Farfantepenaeus aztecus (Ives, 1891)'un yumurtlatılması, farklı tuzluluk ve sıcaklık koşullarında yumurtaların inkübasyonu
Captive spawning and egg incubation of Farfantepenaeus aztecus (Ives, 1891) under different salinitiy and temperature conditions(M. sc. thesis)
  1. Tez No: 748423
  2. Yazar: DİLBER ÇOLAKOĞLU DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışması kahverengi karides, Farfantepenaeus aztecus yumurtalarının açılma oranı, açılma süresi ve larval aktivitesi üzerine tuzluluk ve su sıcaklığının etkilerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla IV. gonad aşamasında doğadan yakalanan F. aztecus aynı gece laboratuvar koşullarında yumurtlatılmıştır. Yumurtaların döllülük oranı mikroskop altında belirlendikten sonra, yumurtalar üç farklı tuzluluk (‰ 30, 35 ve 40) ve üç farklı su sıcaklığından (24, 28 ve 32 °C) dokuz kombinasyon oluşturulmuş ve 3 tekerrürlü, 50 adet/L olacak şekilde 2 Litre kapasiteli yuvarlak cam kavanozlara stoklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the optimum temperature and salinity for the hatching rate, hatching time of eggs and larval activity of Farfantepenaeus aztecus . For this purpose, F. aztecus, which was caught from nature in the 4th gonad stage and were spawned on the same night in controlled laboratory conditions. The eggs were stocked in 2-l round bottom glass flasks and received one of nine temperature (24, 28 and 32 °C) and salinity (30, 35 and 40 ppt) combinations as 50 eggs per liter after determining the fertility rate of the eggs.