İki savaş arası dönemde Türk ve Sovyet ordularında doktriner tartışmalar (1923-1939)-karşılaştırmalı analiz
Doctrinal debates in the Turkish and Soviet armies in the interwar period (1923-1939) - a comparative analysis
  1. Tez No: 748425
  2. Yazar: EFE GÜZELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tez, iki savaş arası dönemde (1923-1939) Türk ordusu ve Kızıl Ordu'nun askerî doktrin tarihini ve bu ordularda yapılan doktrin tartışmalarını karşılaştırmalı bir yöntemle ele almaktadır. Askerî doktrin konusu, daha genel bir çerçevede, ilgili dönemde genç Türkiye Cumhuriyeti ve Sovyet Rusya'nın içinde bulunduğu tehdit ortamı, stratejik durum ve eldeki askerî güç ve kabiliyetler bağlamında incelenmektedir. Bir yandan her iki ordunun doktrin tarihi incelenerek askerî doktrinlerinin nasıl evrildiği ele alınırken, bir yandan da ilgili orduların subaylarının doktrin tartışmalarında ortaya koydukları görüşler, kendi yazdıkları makaleler üzerinden analiz edilmektedir. Tezde ağırlıklı olarak dönemin subaylarının harp üzerine kuramsal yaklaşımları ve stratejik, operatif ve taktik seviyeler üzerine geliştirdikleri fikirler ele alınmaktadır. Giriş kısmında konuya dair temel bir kavramsal çerçeve oluşturulurken, her iki ordunun tarihsel arka planı da ele alınmaktadır. Dört ana bölümde, önce 1923-1928 arasında, sonra da 1928-1939 arasında sırayla Türk ve Sovyet orduları incelenmektedir. Sonuç bölümünde, her iki orduda geliştirilen doktriner fikirler, daha geniş bir bağlamda kıyaslanmaktadır. Bu kapsamda orduların genel durumu ve geliştirdikleri savaş kuramının, dâhil oldukları rejimle ilgili ne tür sonuçlar verebileceği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to evaluate the history of the military doctrine of the Turkish and the Red Army and the discussions on military doctrine of the armies, during the Interwar Period (1923-1939), in a comparative context. We investigate the subject of military doctrine in a broader context concerning the threat environment, strategic conditions, and military power and capacity. While we analyze the history of the doctrine of both armies and evaluate how their military doctrine evolved, we also evaluate the personal views of the officers from both armies using their articles. Mainly, we focus on the theoretical approaches and ideas of the officers on the strategic, operational, and tactical levels. In the introduction, we set a general conceptual framework and briefly narrate the historical background of both armies. In the four main chapters, we investigate the Turkish and the Soviet armies between 1923 and 1928 and between 1928 and 1939. In conclusion, we compare the doctrinal ideas of both armies in a broader context. In this sense, we discuss what the general situation of the armies and the military theories they developed might say about the regimes they belonged.