Egzersiz yapan bireylerde pandemi dönemi öncesi ve sonrası fiziksel ve fizyolojik değişikliklerin incelenmesi
Investigation of physical and physiological changes before and after the pandemic in individuals who exercise
- Tez No: 748434
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Spor, Public Health, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırma Covid-19 pandemisi döneminde ülke genelinde resmi olarak uygulanan kısıtlamanın düzenli egzersiz yapan bireyler üzerindeki etkilerini araştırmak için yapılmıştır. Yöntem: Araştırmaya yaş ortalaması 28,75±8,98 yıl, boy ortalaması 178,00±6,51 cm olan kırk dokuz sağlıklı erkek birey katılmıştır. Araştırma grubu Erzurum şehir merkezinde bulunan özel bir spor merkezinde egzersiz yapan ve düzenli olarak gelişimleri takip edilen bireylerden oluşturulmuştur. Bireylerin dört farklı ölçüm dönemi karşılaştırma yapmak için belirlenmiştir. Bunlar, Dünya Sağlık Örgütünün Covid-19 pandemi ilanından öncesi (1.), ülkemizde uygulanan pandemi kısıtlama sürecinden 6 ay öncesi (2.), kısıtlama döneminden hemen sonrası (3.) ve kısıtlama sonrasında tekrar egzersize başlaması (4.) dönemi ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate the effects of the restriction, which was officially applied throughout the country during the Covid-19 pandemic, on individuals who exercise regularly. Method: Forty-nine healthy male individuals with an average age of 28.75±8.98 years and an average height of 178.00±6.51 cm participated in the study. The research group was formed from individuals who exercise in a special sports center located in the city center of Erzurum and whose development is monitored regularly. Four different measurement periods of individuals were determined to make comparisons. These are before the announcement of the Covid-19 pandemic by the World Health Organization (1.), 6 months before the pandemic restriction process implemented in our country (2.), immediately after the restriction period (3.) and start exercising again after restriction (4.) refers to the period.