10-14 yaş grubu erkek basketbol oyuncularında; çeviklik ve overhead squat testi ilişkisinin incelenmesi
10-14 age group male basketball players; examining the relationship between agility and overhead squat test
  1. Tez No: 748433
  2. Yazar: ÖMER MAÇAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SAÇAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı 10-14 yaş grubundaki erkek basketbol oyuncularının çeviklik özellikleri ve overhead squat testi ilişkisinin incelenmesidir. Her spor dalı için bireylerin sahip olması beklenen genel ve özel beceriler bulunur. Bu becerilerin başarılı bir şekilde performansa dönüşmesi için birtakım kriterler önem taşır. Bu kriterler; sürat, esneklik, kuvvet, çeviklik, koordinasyon, dayanıklılık gibi faktörlerden oluşur. Araştırma kapsamında ilk olarak basketbolun dünyada ve ülkemizdeki durumu daha sonra ise performansı ortaya koymaya katkı sağlayan kriterler hakkında genel bir alanyazın sunulmuştur. Araştırmanın devam eden bölümünde ise çömelme (squat) ve çömelme varyasyonları ile ilgili alanyazına yer verilmiştir. Sporcularda çeviklik, birden fazla faktörle açıklanmaktadır. Bunlar sporcunun yaşı, boy uzunluğu ve kilo durumları şeklinde olabilmektedir. Dolayısıyla çevikliğin artırılması için çok yönlü egzersizlerin bütüncül olarak yapılması önemlidir. Çünkü yapılan bu araştırmada esneklik, vücut ağırlığı, yağ oranı, kilo ve boy gibi değişkenlerin ilişkili olduğu ve çevikliği etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between agility characteristics and overhead squat test of male basketball players in the 10-14 age group. There are general and special skills that individuals are expected to have for each sport. A number of criteria are important for the successful transformation of these skills into performance. These criteria are; It consists of factors such as speed, flexibility, strength, agility, coordination and endurance. Within the scope of the research, firstly, the situation of basketball in the world and in our country, and then a general literature on the criteria that contribute to reveal the performance is presented. In the following part of the research, the literature on squat and squat variations is included. Agility in athletes is explained by more than one factor. These can be in the form of the athlete's age, height and weight. Therefore, it is important to perform multifaceted exercises holistically in order to increase agility. Because in this study, it was determined that variables such as flexibility, body weight, fat ratio, weight and height are related and affect agility.