Controlling energy storage system by using a fuzzy logic controller and analysis the effects of adding a supercapacitor for an electrical vehicle
Bulanık bir mantık denetleyicisi kullanarak enerji depolama sistemini kontrol etmek ve elektrikli bir araç için süper kapasitör eklemenin etkilerini analiz etmek
- Tez No: 748456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM GÜLCE ÇOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akıllı enerji depolama sistemi, yüke doğrudan bağlı bir süperkapasitör ile paralel bağlı bir pil takımı kullanılarak tasarlanmış ve sunulmuştur, pil, ana görevi pilin çıkış akımını düzenlemek, böylece süper kapasitör akımına uyum sağlamak ve çıkış akımının dalgalanmalarını azaltmak olan paralel çift yönlü bir DC/DC dönüştürücüye bağlıdır. Akıllı enerji depolama sisteminde, pil takımı üzerindeki basıncı azaltmak için kullanılan doğrudan bağlı süper kapasitör, kısa bir süre için büyük bir güç gerektirir, bu nedenle elektrikli aracın kinetik yuvarlanma enerjisini şarj etmek için elektrik enerjisine dönüştürdüğü hızlı hızlanma veya frenlemede Motorun büyük miktarda güç ürettiği depolama sistemi, bu nedenle, doğrudan bağlı süper kapasitör bu enerjiyi yakalar ve bataryaya yüksek güç yüklenmesini önler, bu da bataryanın ömrünü uzatır ve aracın genel performansını iyileştirir. Bulanık Mantık Denetleyicisi, DC/DC dönüştürücüyü kontrol eden Görev Döngüsünü (Görev döngüsü, istenen motor hızına veya çıkış motor akımına göre hesaplanır) belirlemek için tasarlanmıştır. Simülasyon SIMULINK-MATLAB platformunda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intelligent energy storage system was design and presented by using a battery pack connected in parallel with a supercapacitor which is directly connected to the load, the battery is connected to a parallel bi-directional DC/DC converter which has as a main job to regulate the output current of the battery so it can match the supercapacitor current and reduce the output current's ripples. The directly connected supercapacitor used in the intelligent energy storage system to reduce the pressure on the battery pack either in the quick acceleration because it required a huge power for a short period, or in the braking state where the electrical vehicle convert the kinetic rolling energy into electrical energy to charge the storage system, where the motor produce a huge amount of power, so the directly connected supercapacitor capture this energy which prevent high power loading on the battery, which improve the whole performance of the vehicle by increasing the life cycle of the battery pack. The Fuzzy Logic Controller was designed to determine the Duty Cycle (the Duty cycle is calculated based on the desired motor speed or the output motor current), which control the DC/DC converter. The simulation was done on SIMULINK-MATLAB platform.