V. Bellini'nin Bottesini eserleri üzerine etkilerinin 'Fantasia on La Sonnambula' örneğinde incelenmesi
Reviewing the effects of V. bellini on G. Bottesini's works in the example of 'Fantasi̇a on La Sonnambula'
- Tez No: 748457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLER TALU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Uzun yıllar kontrbasın solo çalgı olamayacağı önyargısına rağmen Bottesini'nin başarısı, olağanüstü yeteneği ile aslında çekicilik amaçlı olmayan bu çalgının doğasında bulunan güçlüklerin üstesinden gelmesi ve kontrbas ile mucizeler gerçekleştirmesinden kaynaklanır. Bottesini'nin kontrbas ile ortaya koyduğu üstün performans izleyicileri ve müzik eleştirmenlerini hayrete düşürerek,“Kontrbasın Paganini'si”olarak anılmasını sağlar. Bu uygulama raporunda kontrbasın tarihinde solo çalgı olarak kabul edilmesinde ve günümüz kontrbas icracılarının ulaştıkları teknik seviyelerinin temellerini atan besteci, şef, kontrbas virtüözü Bottesini'nin bir başka İtalyan besteci olan Bellini'nin“La Sonnambula”operasından uyarlamış olduğu Fantasia sulla“La Sonnambula”adlı eseri incelenmiştir. Bu iki eserin arasında ki kıyaslama sürecinde Bottesini hakkında detaylı ve kapsamlı bir biyografi hazırlanmasına karar verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Bottesini'nin hayatı ve sanatı tanıtılmaya çalışılmış, virtüöz ve besteci olarak iç dünyasında yaşadığı kaygılara değinilmiştir. Uygulama raporunun ikinci bölümü“La Sonnambula”adlı eserin formal incelenmesine ayrılmıştır. İncelemede alıntılanan bölümlerin ve bu bölümlerden oluşan varyasyonlarda, Bottesini'nin yazmış olduğu eserin kurgusu ve eserin kontrbasa uyarlama sürecindeki amaç ve yöntem araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the long-standing, deep-rooted prejudice against the double bass as a solo instrument, Bottesini's success stems from his extraordinary talent overcoming the difficulties inherent in this instrument, which is not acutally intended for attrativeness, and him performing miracles with the double bass. Bottesini's outstanding performance with the double bass astonished the audience and music critics, making him known as the“Paganini of double bass”. In this report, the piece Fantasia sulla“La Sonnambula”, adapted from another Italian composer Bellini's“La Sonnambula”, by composer, conductor and double bass virtuoso Bottesini, who laid the foundations for the double bass to be accepted as a solo instrument in its history and the technical level reached by today's double bass players, has been examined. During the comparison process between these two pieces, a detailed and comprehensive biography of Bottesini was also prepared. In the first part of this study, Bottesini's life and art has been presented considering his anxieties in his inner world as a composer and a double bass virtuoso. The second part of the report is devoted to the formal examiniation and the analysis of“La Sonnambula”. In this review of the piece, the sections quoted and the variations consisting of these sections were analized and Bottesini's purpose and method of adapting the piece to double bass were investigated.