COVID 19 pandemi sürecinde beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının akademik güdülenme düzeyinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of academic motivation level of physical education and sports teacher candidates in the COVID 19 pandemic process in terms of some changes
- Tez No: 748468
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, dünya çapında birçok alana etki eden Covid 19 pandemisinin, beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının akademik güdülenmeleri üzerindeki etkilerinin bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmanın genel evrenini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Öğrencileri ile İzmir 9 Eylül Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü öğrencileri oluştururken, çalışma evrenini ise 2020- 2021 eğitim-öğretim yılında 2. ve 3. sınıfta eğitimine devam eden Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise çalışmaya katılmaya gönüllü olan 2020- 2021 eğitim-öğretim yılında 2. veya 3. sınıfta eğitimine devam eden Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma, tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniği, verilerin elde edilmesi amacıyla ise kişisel bilgi formu ve ‟Akademik Güdülenme Ölçeği‟‟ kullanılmıştır. Veri toplama süreci bittikten sonra elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences - Sosyal Bilimleri İçin İstatistik Programı) 23 paket programında analiz edilmiştir. Akademik güdülenme düzeyi ile yaş, cinsiyet, anne baba eğitim durumu değişkenleri arasında herhangi bir anlamlılık bulunamamıştır. Akademik güdülenme alt faktörleri arasında sınıf düzeyine göre anlamlı fark bulunmuştur. Sosyodemografik özellikler ve akademik güdülenme alt alanları ilişkisine bakılmıştır. Çalışmayı özgün kılan farklı örneklem grubu ve pandeminin çok yeni olmasıdır. Bunun sonucunda ise öğretmen adaylarının akademik güdülenme düzeyi ve eğitim kalitesinin artırılmasına yönelik olarak beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü müfredatı için yapılabilecek iyileştirme, düzenleme ve yenilikler konusunda yön gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of Covid 19 pandemic, which has affected many fields worldwide, on the academic motivation of physical education and sports teacher candidates in terms of some variables. In line with this purpose, the general population of the research consists of the students of Muğla Sıtkı Koçman University Physical Education and Sports Teaching Department and İzmir 9 Eylül University Physical Education and Sports Teaching Department, while the study population consists of the students of the Physical Education and Sports Teaching Department who continue their education in the 2nd and 3rd grade in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consists of Physical Education and Sports Teaching students who volunteered to participate in the study and who continue their education in the 2nd or 3rd grade in the 2020/2021 academic year. The survey technique, which is one of the quantitative research methods, was used in the research and personal information form and Academic Motivation Scale were used to obtain the data. After the data collection process was completed, the obtained data were analyzed by using SPSS 23 package (Statistical Package for the Social Sciences). As a result, it is thought that it will be a guide for the improvement, regulation and innovations that can be made for the curriculum of the physical education and sports teaching department in order to increase the academic motivation level and education quality of teacher candidates.