Postmodern Türk romanlarında gerçeklik meselesi
The issue of reality in postmodern Turkish novels
  1. Tez No: 748469
  2. Yazar: MELEK ENÖNÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BAYRAK AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Gerçeklik, postmodernizm için çekirdek bir kavramdır. Çünkü postmodernizmde gerçeklik zemin değiştirir ve anlatının gerçekliği kurduğu kabul edilir. Bu değişim doğrultusunda nesnel gerçekliğin de bir tür anlatı olduğu sonucuna ulaşılır. Postmodernizmde gerçekliğin de bir anlatı olduğunun kabulüyle gerçeklik ve anlatı arasındaki ayrım kaldırılır. Postmodern romanlarda gerçeklik ve kurmaca aynı düzlemde eşitlenir. Gerçekliğe çoğulcu, şüpheli ve oyunsu bir tutumla yaklaşılır. Postmodernizmde kullanılan üstkurmaca ve metinlerarasılık gibi tekniklerin temelinde gerçekliğe karşı takınılan bu tutum yatar. Bu nedenle söz konusu tekniklerin tam anlamıyla analiz edilebilmesi için postmodern romanlarda gerçeklik görünümlerinin nasıl oluşturulduğunu incelemek gereklidir. Bu çalışmada, postmodern Türk romanlarında yaratılan gerçeklik görünümlerine odaklanılmaktadır. Bu doğrultuda seçilen beş romanda ortaya çıkan gerçeklik görünümleri postmodern anlatı özellikleri, üstkurmaca ve metinlerarasılık teknikleri açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reality is a core concept for postmodernism. Because in postmodernism, reality shifts ground, and it is accepted that fiction creates reality. In accordance with this change, it is concluded that objective reality is also a kind of narrative. In line with the acceptance that reality is a narrative in postmodernism, the distinction between external reality and narrative is removed. In postmodern novels, reality and fiction are equalized on the same level. Reality is approached with a pluralistic, suspicious and playful attitude. This attitude towards reality underlies such techniques as metafiction and intertextuality used in postmodernism. Therefore, in order to analyze the aforementioned techniques it is necessary to examine how the appearances of reality are used in postmodern novels. In this study, the focus is on the appearances of reality shown in postmodern Turkish novels. The appearances of reality that emerge in five novels that had been chosen for this purpose, were examined in terms of postmodern narrative features and such techniques as metafiction and intertextuality.