Sportif alanda kullanılan dinamik denge testlerinin karşılaştırılması
Comparison of dynamic balance tests used in sports field
  1. Tez No: 748473
  2. Yazar: MESUT KURTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANOLYA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, sportif alanda kullanılan dinamik denge test sonuçlarının birbirleri ile ilişkisine ve ölçüm sonuçlarını etkileyebilecek değişkenlerin etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma Gaziantep Şehit Cuma Akıl Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerekli etik izinler alındıktan sonra ve Helsinki Kriterleri'ne uygun olarak gönüllülük esasına göre yapılmıştır. Bu çalışmaya 374 gönüllü öğrenci (198 erkek, =14.12±2.02, 176 kadın = 14.13±2.27) katılmıştır. Çalışmaya katılan bütün öğrencilerin boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve bacak uzunluğu ölçümleri alındıktan sonra laterizasyon anketi ile baskın elleri Tan tarafından önerilen Geschwind skoruna göre belirlenmiştir. Dinamik denge ölçümleri; Y denge testi, Yıldız denge testi, Tecno Body testi ve Kalk Yürü testi ile yapılmıştır. Bu çalışmada parametrik varsayımlar yerine geldiğinden ölçüm yapılan testler arasındaki farklara bağımsız örneklem T-testi ile testler arasındaki ilişkiye ise Pearson korelasyon testi ile bakılmıştır. Bağımsız örneklem T-testi sonuçlarına bakılarak Y denge sağ ve sol ayakla yapılan testlerde bacak boyu düzeltmesi dikkate alınmadığında cinsiyetler açısından fark anlamlı bulunurken (p0,05). Benzer şekilde Yıldız denge testinde de sağ ve sol ayakla yapılan değerlerde bacak boyu düzeltmesi dikkate alınmadan yapıldığında cinsiyetlerin arasında fark anlamlı bulunmuştur (p0,05). Y denge testi ve Yıldız denge testleri korelasyon değerleri arasında r=0,85 ile r=0,99 ilişkili olduğu görülmüştür. Dinamik denge ölçüm testlerinden Tecno Body testi kat edilen mesafe (cm) üzerinden değerlendirilmiş ve mesafe azaldıkça denge değeri artmıştır. Kalk Yürü testi ise benzer şekilde süreye karşı yapılarak süre kısaldıkça dengenin arttığı bir ölçüm yöntemidir. Y denge ve Yıldız denge testleri ise mesafe uzadıkça dengenin artması ile sonuçlanmaktadır. Tecno body ve kalk yürü testi ile Y ve Yıldız denge testleri arasında negatif zayıf korelasyon bulunmuştur. Bu çalışmanın bulgularına göre Y denge testi ve Yıldız denge testi aralarında bulunan yüksek ilişki değerine bakılarak birbirlerinin yerine kullanılabilecek alternatif ölçüm yöntemleridir. Ayrıca, Tecno Body, Kalk Yürü, Y ve Yıldız denge testleri aralarındaki ilişki değerinin düşük bulunması sebebiyle birbirlerinin yerine kullanılmasının çok uygun olmayacağı anlaşılmıştır. Y ve Yıldız denge sağ ve sol ayakla yapılan değerlerde cinsiyetler açısından farkın anlamlı, düzeltilmiş bacak boyuna göre ise anlamlı çıkmaması sportif alanda testlerin yapılırken cinsiyet faktörü değerlendirmeye alınılacak ise bacak boyu düzeltmesi ile katılımcıların boylarının istatistiki olarak değerlendirmeye alınması önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the relationship between dynamic balance test results used in the sportive field and the effects of variables that may affect the measurement results. The study was carried out on a voluntary basis in accordance with the Helsinki Criteria and after obtaining the necessary ethical permissions at Gaziantep Şehit Cuma Akıl Anatolian Imam Hatip High School. 374 volunteer students (198 male, =14.12±2.02, 176 female = 14.13±2.27) participated in the study. After the height, body weight and leg length measurements of all students participating in the study were taken, the dominant hands were determined according to the Geschwind score recommended by Tan with a laterization questionnaire. Dynamic balance measurements; Y balance test, Star balance test, Tecno Body test and Up and Go test were performed. In this study, since the parametric assumptions were fulfilled, the differences between the measured tests were examined with the independent sample T-test, and the relationship between the tests was examined with the Pearson correlation test. Considering the results of the independent samples T-test, the difference was found to be significant in terms of genders when the leg length correction was not taken into account in the Y balance tests performed with the right and left feet (p0,05). Similarly, in the star balance test, when the values performed with the right and left feet were performed without taking into account the leg length correction, the difference between the genders was found to be significant (p0.05). It was observed that there was a correlation between r=0.85 and r=0.99 between Y balance test and star balance test correlation values. Tecno Body test, one of the dynamic balance measurement tests, was evaluated over the distance (cm) and the balance value increased as the distance decreased. The up and gos test is similarly performed against the time, and it is a measurement method in which the balance increases as the time gets shorter. Y balance and star balance tests result in an increase in balance as the distance increases. Negative weak correlation was found between Tecno body and up and go test and Y and star balance tests. According to the findings of this study, Y balance test and star balance test are alternative measurement methods that can be used interchangeably by looking at the high correlation value between them. In addition, it was understood that Tecno Body, up and go, Y and star balance tests would not be very suitable to be used interchangeably due to the low correlation values between them. In the Y and star balance values made with the right and left feet, the difference was not significant in terms of gender, but according to the corrected leg length.