İkinci Dünya Savaşı döneminde Almanya'dan kaçan sanatçıların sanata katkıları
The contributions to art of artists escaped from Germany during the Second World War
- Tez No: 748474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER EREN KOYUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
20. Yüzyıl iki büyük dünya savaşının yaşandığı, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada büyük yıkımın yaşandığı bir dönem olmuştur. I. Dünya Savaşından sonra sanatçılar değer yargılarını sorgulamaya başlamış ve savaşın yarattığı yıkımı sanatlarına yansıtmışlardır. I. Dünya Savaşından ağır yaptırımlarla ayrılan Almanya, ekonomik ve sosyal tutarsızlıkların neticesinde yükselen sağ ve sol görüşlerin yarattığı politik bir kaosun içine düşmüştür. Bu ortamda zeminleri atılan Nasyonal Sosyalist ideoloji, izlediği propaganda politikasının da etkisiyle kitleleri etkilemiş ve 1933 yılında iktidara geçmiştir. Parti, iktidara geçmeden önce başladığı propaganda siyasetine iktidarda bulunduğu süre boyunca devam etmiştir. Hayatın her alanına müdahale eden iktidarın binlerce yıl sürecek imparatorluk için izlediği en önemli politikalardan biri kültür politikalarıdır. Bu kapsamda sanatın tüm dallarını tekeline geçiren iktidar, modernizme karşı açtığı savaşta yeni sanat anlayışı olarak modernizmin karşısına aryan sanatını koymuştur. Nazi hükümetinin baskıcı kültür sanat politikalarının sonucunda pek çok sanatçı göç etmek ya da sanat kariyerlerini bırakmak zorunda kalmıştır. Ülkesinden kaçmak zorunda kalan sanatçılar, göç ettikleri yerlerde sanat üretimlerine devam etmiş ve yeni sanat hareketlerinin oluşmasında da katkıda bulunmuştur. Bu sanatçı göçünün en somut sonuçları ise Amerika'da değişerek dönüşen sanat ortamı ve sanatta modern hareketlerin etkisinde işler üretmeye başlayan Amerikalı sanatçılarda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The 20th century has been a period of great destruction Worldwide, especially in Europe, where two world wars were experienced. After the First World War, the artists who were exposed to the destruction began to question their value judgments and reflected the devastation caused by the war on their art. Germany, which left World War I with heavy sanctions, fell into political chaos created by rising right- wing and left-wing views resulting from economic and social inconsistencies. The National Socialist ideology, whose ground was laid in this environment, influenced the masses with the effect of the propaganda policy it followed and came to power in 1933. The party continued its propaganda policy, which it started before it came to power, during its time in power. One of the essential policies the government follows, which intervenes in every aspect of life for the empire that will last for thousands of years, is cultural policies. In this context, the government, which monopolized all branches of art, put Aryan art as a new understanding of art in its war against modernism. As a result of the oppressive culture and art policies of the Nazi government, many artists had to emigrate or stop their art careers. Artists who had to flee their country continued to produce art in the places they migrated and contributed to the formation of new art movements. The most concrete results of this artist migration were seen in the American artists who started to produce works under the influence of the changing and developing art environment in America and modern movements in art.