Son dönem Türk televizyon dizilerinde anlatı yorgunluğu
Narrative fatigue in recent Turkish television series
- Tez No: 748483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son dönem yerli televizyon dizileri pek çok açıdan incelenirken, görece geride kalan analiz alanlarından birinin anlatı alanında olduğunu görmekteyiz. Dizilere bu açıdan baktığımızda, aynı anlatı öğelerinin sıklıkla kullanıldığı, tekrar eden unsurların bolca bulunduğunu görmekteyiz. Bu durumun çalışmada açıklayacağımız anlatı yorgunluğu kavramına neden olduğunu iddia edebilmekteyiz. Bu çalışmada, son dönem yerli televizyon dizilerinde bolca kullanılan anlatı öğelerinin yapısalcı analiz yönteminden yararlanılarak belirlenmesi ve anlatı yorgunluğuna sebep olan bu anlatı öğelerinin sıklıkla tekrarlandığının örneklem olarak seçilen diziler üzerinden gösterilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın önemi son dönemde yerli dizilerimizde sıklıkla aynı anlatı öğelerinin kullanıldığını son yedi yılda en çok reyting alan diziler üzerinden göstererek, bu konuda bir farkındalık oluşturmak ve bu konuyu literatüre kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
While the recent domestic television series are analyzed from many perspectives, we see that one of the relatively lagging areas of analysis is in the field of narrative. When we look at the serials from this point of view, we see that the same narrative elements are frequently used and there are plenty of repetitive elements. We can claim that this situation causes the concept of narrative fatigue, which we will explain in this study. In this study, it is aimed to determine the narrative elements that are used abundantly in recent domestic television series by using the structuralist analysis method and to show that these narrative elements that cause narrative fatigue are frequently repeated through the TV series selected as samples. The importance of this study is to raise awareness about this issue and to bring this subject to the literature by showing that the same narrative elements are frequently used in our domestic TV series in the last seven years, through the TV series that received the highest ratings in the last seven years.