Çok perspektifli eleştirel kuramsal açıdan Türkiye'de yerli diziler
Turkish TV series from the perspective of multiperspectival critical theory
  1. Tez No: 89417
  2. Yazar: HÜLYA ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Dizi film üretiminin en yoğun yaşandığı 1997 ve 98 arasındaki dönemi değerlendirmeye ve Şehnaz Tango adlı diziyi çözümlemeye çalıştığımız bu araştırmada, KelInerMn Çokperspektifli Eleştirel Kuramını kullandık. Kısaca, herhangi bir konunun farklı boyutlarıyla incelenmesini öneren bu kuram yardımıyla mevcut dizileri metin, üretim mekanizması ve medya sektörü boyutuyla ele aldık. Bu araştırma sonucuna göre, gerek üretim miktarı gerekse yapım anlayışı konusunda içinde bulunduğumuz dönem ile 60-70'li yılların Yeşilçam'ı ile benzeştiği sonucuna vardık. Anlatı biçimi olarak dizilerin pek çoğu gece soapları ile melodram arası sentez bir tür olurken, üretim koşulları ve işlediği konuları - özellikle mafya ve kadın erkek ilişkileri- göz önünde bulundurarak bazı ideolojik ve toplumsal çıkarsamalarda bulunduk. Araştırmanın son bölümünde ise, özellikle Fiske'in tv kodlarının da yer aldığı göstergebilimsel yöntemlerden faydalanarak ve bu bilime ait eksiklikleri tamamlayarak ( medya sektörü ve üretim koşulları gibi) Şehnaz Tango adlı diziyi çözümlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Throughout this research in which we evaluate the period 1997 /98 when the production of tv series highly increased and attempt to analyse the serial named“Şehnaz Tango”, we used Kellner's multiperspectival critical theory. By the help of this theory offering to examine any subject matter from different standpoints, we analysed the series from the perspective of production mechanism, media sector, and text. According to result of this research, we came to the conclusion that either the concept of production or the production quantitiy of this period is nearly the same as 1960-70's Yeşilçam. While the most of these series are between the night soaps and melodrama from the point of narration style, by taking into consideration the production circumtances and subjets of the series - especially on mafia and women/men relationships, -we got some idelogic and social inference. At the last part of this research, using the semiological methods in which especially Fiske's televisional codes take place and completing the deficiency of this science ( such as, production circumtances, media sector ) we attemt to analyse the serial Şehnaz Tango.