The relationship between CCR2 V64İ polymorphism, CCR5 delta deletion and significance of coronary artery disease
CCR2 C64I polimorfizmi ve CCR5 delta 32 delesyonu ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişki
- Tez No: 748482
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnflamasyon ateroskleroz gelişimi ve ilerlemesinde önemli rol oynar. Kemokinler özel reseptörleri yoluyla makrofajlar, nötrofiller ve lenfositler gibi inflamatuar hücreleri inflamasyon bölgesine çeken ve belirli hücre gruplarından salgılanan küçük proteinlerdir. CC reseptör 2 (Ccr2) V64I gen polimorfizminin ateroskleroz ile ilişkili olduğu fere modellerinde gösterilmiştir. İnsan çalışmalarında ise çelişkili sonuçlar mevcuttur. Ccr5 Delta 32 delesyonu ise normalden kısa, yüzeye ulaşmayan ve reseptör olarak işlev göstermeyen bir protein sentezlenmesine neden olur. Bu delesyonun koroner arter hastalığı ile ilişkisi hayvan ve insan deneylerinde gösterilmiştir. Bu çalışmada Ccr2 V64I polimorfizmi ve Ccr5 Delta 32 delesyonu ile anlamlı coroner arter hastalığı arasında ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Kan örnekleri coroner anjiyografi öncesi alındı. Ccr2 V64I polimorfizmi ve Ccr5 delta 32 delesyonu polimeraz zincir reaksiyonu ve jel elektroforez yöntemi ile çalışıldı. Koroner arter hastalığının anlamlılığı SYNTAX skoru ile değerlendirildi. Katılımcılar hasta grubu (anlamlı coroner arter hastalığı olanlar) ve control grubu (anlamlı coroner arter hastalığı olmayanlar) şeklinde gruplandırıldı. Ortanca yaş 61 ve katılımcıların çoğu erkekti (%54,5). Hasta grup anlamlı olarak daha fazla hipertansiyon, diyabet ve hiperlipidemiye sahipti. Ccr2 V64I alel prevalansı tüm popülasyonda %30,7 idi ve gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Ccr5 Delta 32 delesyonu prevalansı ise düşüktü (%5,9) bu nedenle gruplar arasında istatistik karşılaştırma yapılamadı. Ccr2 V64I polimorfizmine sahip olanlarda anlamlı olarak daha fazla diyabet vardı, Ccr5 delta delesyonuna sahip olanlarda ise vücut kitle indeksi anlamlı olarak daha yüksekti. Doğrusal regresyon analizinde erkek cinsiyet, hipertansiyon, obezite ve düşük HDL anlamlı coroner arter hastalığı için bağımsız öngördürücüler olarak saptandı. Bu çalışmamız kemokin sisteminin aterosklerozdaki rolüne dair değerli bilgiler sağlamaktadır. Aterosklerozda inflamatuar yolaklar, tedavi hedeflerinin belirlenmesi ve koruyucu önlmelerin alınması için detaylı olarak araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Inflammation plays an important role in the development and progress of atherosclerosis. Chemokines are small proteins secreted by certain cells to attract inflammatory cells such as macrophages, neutrophiles and lymphocytes to the inflammation site via their corresponding receptors. Ccr2 V64I polymorphism was shown to be involved in atherosclerosis in mice models. The human studies, however, found conflicting results. Ccr5 Delta 32 deletion results in a truncated protein that doesn't reach the surface and function as a receptor. This deletion was associated with coronary artery disease in animal and human studies. In this study we aimed to investigate the relationship between Ccr2 V64I polymorphism, Ccr5 Delta 32 deletion and significant coronary artery disease. Blood samples were collected before coronary angiography. Ccr2 V64I polymorphism and Ccr5 Delta 32 deletion was studied by PCR and then gel electrophoresis. Significance of coronary artery disease was evaluated by SYNTAX score. The patients were grouped into patient group ( with significant coronary artery disease) and control group (without significant coronary artery disease). Median age was 61 and majority of subjects were male (54.5%). Patient group had significantly more hypertension, diabetes, and hyperlipidemia. Prevalence of Ccr2 V64I allele was 30.7% in overall population and did not differ between patient and control groups. Prevalence of Ccr5 Delta 32 mutation was low (5.9%) and no statistical comparison could be made between groups. Subjects with Ccr2 V64I polymorphism had significantly higher diabetes whereas subjects with Ccr5 Delta deletion had significantly higher body mass index. Linear regression analysis revealed male gender, hypertension, obesity and low HDL as independent predictors of significant coronary artery disease. Our study adds valuable information about the role of chemokine system in atherosclerosis. Inflammatory pathways should be thoroughly investigated to unravel potential therapeutic targets and preventive measures.