Pandemi sürecinde psikiyatri kliniklerinde terapötik ortam algısı
Perception of therapeutic environment in psychiatry clinics during the pandemic process
  1. Tez No: 748487
  2. Yazar: ELİF HİLAL TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Araştırma pandemi sürecinde psikiyatri kliniklerindeki hemşirelerin ve hastaların terapötik ortam algılarındaki değişimi belirlemek amacıyla yazılmıştır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı araştırma olup; Türkiye'de Psikiyatri Klinikleri'nde çalışan hemşireler ile İstanbul'da bir Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde yatan hastalar ile yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini çalışma kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 114 hemşire ile 82 hasta oluşturmaktadır. Veriler hasta ve hemşireler için ayrı olarak hazırlanmış Tanıtıcı Bilgi Formu, Servis Ortam Ölçeği (SOÖ) ile toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistiksel analiz, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, Post Hoc testlerinden Tukey testi, Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların %85.4'ü, hemşirelerin %62.3'ü klinik ortamını tedavi edici bulmaktadır. Hastaların %72'si hemşirelerin %97.4'ü psikiyatri kliniklerinin pandemiden etkilendiğini; bu durumun izole edilmeye bağlı olduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the change in the perceptions of therapeutic environment of nurses and patients in the psychiatry clinics during this pandemic process. Method: The research is descriptive research; The study was conducted with nurses working in Psychiatry Clinics in Turkey and patients hospitalized in a Psychiatric Hospital in Istanbul. The sample of the study consisted of 114 nurses and 82 patients who met the study criteria and agreed to participate in the study. The data were collected with the Introductory Information Form prepared separately for the patients and nurses, and the Ward Atmosphere Scale (WAS). Data were evaluated with descriptive statistical analysis, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, Tukey test from Post Hoc tests, Pearson correlation analysis. Results: 85.4% of patients and 62.3% of nurses find the clinical setting therapeutic.