Annelerin çocukluk çağı ateş yönetiminde bilgi tutum ve yaklaşımlarının incelenmesi
Mothers' knowledge, attitudes and approaches in childhood fevermanagement
  1. Tez No: 748488
  2. Yazar: BÜŞRA YOLCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yüksek ateş çocukluk çağında acile başvuru nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu süreçte annenin bilgi, tutumu ve yaklaşımı süreci etkin yönetebilme açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı 0-6 yaş arasında çocuğu olan annelerin çocukluk çağı ateş yönetimindeki bilgi, tutum ve yaklaşımlarını incelemektir. Tanımlayıcı ilişki arayıcı, kesitsel nitelikteki bu çalışma İstanbul' da bulunan Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nde, 30.04.2021-30.04.2022 tarihleri arasında, toplam 377 anne ile gerçekleştirilmiştir. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan Anket Formu Ebeveyn Ateş Yönetimi Ölçeği ve Ateş Yönetimi Yaklaşımı Ölçeği- Anne ile alınmıştır. Çalışma grubu yaş ortalaması 29,62 ± 5,80 (17- 45), ilkokul mezunu (%26,8), evli (%98,7), gelir gider dağılımı eşit (%50,4), Türk (%91,8), anadili Türkçe (%74,0), çekirdek aile yapısına sahip (%84,4), 23,48 yaşında anne olmuş ve 2,06 çocuğu olan annelerden oluşmaktadır. PFMS puanı 34,40 ± 5,0 (12-40), Ateş yaklaşım ölçeği 22,52 ± 4,85 (9 -36) puan ve annelerin %64,7'sinin fonksiyonel yaklaşım içinde oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
High fever is leading cause of emergency admission in childhood. Mother's knowledge, attitude, approach are important in the effective fever management process. The aim of this study is to determine knowledge, attitudes and approaches of 0-6 aged toddler mothers in fever management. This descriptive, cross-sectional study was conducted at the Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital between 30.04.2021 and 30.04.2022. Data were collected face to face from mothers (n:377) with a questionnaire prepared in light of the literature by the researcher, the Parental Fever Management Scale and Fever Management Approach Scale. Mothers were 29.62 ± 5,80 (17- 45) old, primary school graduates (26.8%), married (98.7%), income-expenditure distribution equal (50.4%), Turkish (91.8%), mother tongue Turkish (74.0%), nuclear family structure (84.4%), became mother with 23.48 and had 2.06 children. PFMS were 34.40 ± 5.0 (12- 40), Fever approach scale scores 22.52 ± 4.85 (9-36), 64.7% show functional approach.