Yönetim kadrolarındaki kadın çalışan sayısının şirketlerin finansal performanslarına etkisi
The effect of the number of board of directiors on the financial performances of the companies
  1. Tez No: 748502
  2. Yazar: AYŞE KARA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL TAPKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Sanayi Devriminin başlangıcından itibaren, ekonomik ve sosyal hayatta toplumun her tabakasından insan, kendine yer bulmaya başlamıştır. Tam bu noktada ise kadın erkek demeden, toplumsal gelişmeye katkıda bulunacak şekilde her yaşantıdan bireylerin desteğine ihtiyaç duyulmuştur. Günümüz modern dünyasının çalışma şartları, firmalar arası rekabet olgusunu güçlendirmiştir. Gelişen bu olgu sayesinde firmalar, finansal performanslarına ve verimliliklerine pozitif yönde katkı sağlaması adına birçok olguyu ele almıştır. Ele alınan bu olgular arasında, son dönemlerde oldukça fazla tartışma konusu haline gelen cinsiyet olgusudur. Firmalar, genel kurullarını ve firma çıkarlarını en doğru şekilde gözetecek yönetim kurulunu oluşturmak isterler. Oluşturulan yönetim kurulları firmanın faaliyetlerini, firma sahiplerinin (pay sahipleri) çıkarları doğrultusunda yerine getirmek üzere yöneticilerini seçmektedir. Seçilen yöneticiler ile firma arasında güçlü bir bağ kurmak ve oluşturulan bu bağ ile firma çıkarlarına olumlu yönde etki etmek isterler. Bu çalışmada, firmaların yönetim ve yönetim kurulu gibi üst kadrolarındaki çalışan çeşitliliği ve kadın çalışan sayısı ele alınmıştır. Bununla birlikte, yönetim kuruluna ilişkin farklı özelliklerin de finansal performansa etki edeceği tartışılmaktadır. Bu özellikler yönetim kurulunun bağımsızlığı, yönetim kurulunun büyüklüğü gibi başlıklar da çalışma içerisinde incelenmiştir. Veriler BIST içerisinde yer alan firmalardan alınmış olup, yönetim kadrolarındaki çalışan sayısı ve firmaların finansal performanslarına etkisi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Firmaların yönetimi ve yönetim kurulu kadrolarındaki kadın çalışan sayısı ve finansal verileri (Bilanço verileri, FVÖK, Tobin Q v.b.) firmalar arasında oransal olarak karşılaştırılarak, sonuçlar analiz edilecektir. Elde edilen bulgular ile birlikte firmaların yönetim ve yönetim kadrosu oluşturması konusunda yeni bir bakış açısı kazandırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
From the begining Industrial Revolution, people from all layers of society began to find a place for themselves in economic and social life. At this point, to contribute to social developmen, regardless the support of all individuals from different position and profession was needed. The working conditions of today's modern world have strengthened the competition between companies. Thanks to this developing phenomenon, companies have addressed many phenomena in order to contribute positively to their financial performance and productivity. Among these cases is the gender phenomenon, which has been discussed frequently in recent years. Firms want to establish their general assemblies and the board of directors that will take care of the firm's interests in the most accurate way. Established boards of directors elect their managers to carry out company activities in line with the interests of company owners. They want to establish a strong bond between the selected managers and the company and to have a positive effect on the interests of the company with this bond. In this study, the diversity of employees and the number of female employees in the upper levels of the companies such as the management and the board of directors are discussed. However, it is argued that different characteristics of the board of directors will also affect financial performance. The data were taken from the companies in BIST and it was aimed to examine the relationship between the number of employees in the management staff and the effect on the financial performance of the companies. The number of female employees in the management and board of directors and the financial data of the companies will be compared proportionally between the companies and the results will be analyzed. With the findings obtained, it is aimed to gain a new perspective on the management and management staff of companies.