Yusuf Atılgan'ın öykü ve romanlarında şahıslar kadrosu
The list of the personans in the novels and stories of Yusuf Atılgan
- Tez No: 748529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmamızda Yusuf Atılgan'ın öykü ve romanlarında yer alan şahıslar ve bu şahısların özellikleri incelenmiştir. Şüphesiz ki Yusuf Atılgan, Türk edebiyatının en önemli modernist yazarlarından biridir. Gerek yazdığı öyküleriyle gerekse yazdığı romanlarıyla Türk edebiyatında çok önemli bir yer edinmiş ve geniş kitlelerce tanınmıştır. Onun bu kadar bilinen bir yazar olmasında eserlerinde yarattığı şahısların da büyük bir rolü vardır. Bu çalışmada da Yusuf Atılgan'ın öykü ve romanlarındaki şahıslar tek tek incelenerek bu şahısların özellikleri, birbirleriyle olan sosyal ilişkileri ve psikolojik durumları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the characters and the traits of the characters in the novels and stories of Yusuf Atılgan.We have no doubt thort he is one of the most important modernist writers of Turkish literature. He is very important and widely known in Turkish literature both with his stories and novels. The people that he created in his works also played a major role being such a well-known author. This study, characters are examined one by one and their social and psychological states are evaluated.