Hamilelik döneminde yeme bozukluğu ile anksiyete ve depresyon arasındaki ilişki
The relationship between eating disorder and anxiety and depression during pregnancy
  1. Tez No: 748556
  2. Yazar: SEDA SARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN MUKADDES SEVİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Giriş: Hamilelik dönemi kadınların fizyolojik, sosyal ve psikolojik değişimleri yaşadığı bir süreçtir. Her kadın, hamilelik döneminde görülen değişikliklerle kendi kişilik özelliklerine uygun olarak baş eder. Fizyolojik değişimler, esasen bütün sistemleri etkileyebilmesine rağmen, başlıca kardiyovasküler sistem, üriner sistem, hematolojik sistem, immun sistem ve endokrin sistemde ortaya çıkmaktadır. Hamilelik döneminde oluşan bu değişimler temelde fetüsün gelişmesi ve büyümesi için gereken fizyolojik uyumun sağlandığı bir mekanizmadır. Ancak yaşanan fizyolojik değişimlerle birlikte hamilelik döneminde istenmeyen oluşumlarda ortaya çıkabilmektedir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan bu istenmeyen durumlardan biri de yeme bozukluğu davranışıdır. Hamilelik döneminde aşırı ya da yetersiz kilo alınımı, birtakım olumsuz sonuçlara yol açan değişkenlik gösteren bir risk faktörüdür. Bu risklerin azaltılması amacıyla hamile kadınların optimum kilo alımlarının belirlenmelidir. Yüksek risk durumunda, morbidite ve mortaliteyi azaltmak amacıyla önlem alınmalıdır. Amaç: Bu çalışmada, hamilelik döneminde yeme bozukluğu ile depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkiyi saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Van ilinde hamileliğin 2 ve 3. trimesterinde (son 6 ay) olan 352 kadın katılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda bireylere Sosyo-demografik Form, Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği, Beck Anksiyete ve Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizleri IBM SPSS versiyon 21.0 paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pregnancy is a process in which women experience physiological, social and psychological changes. Every woman copes with the changes during pregnancy under her personality traits. Although physiological changes fundamentally can affect all systems, they mainly occur in the cardiovascular system, urinary system, haematological system, immune system and endocrine system. These changes are during pregnancy are a mechanism by which the physiological adaptation required for the development and growth of the fetus provided. However, with the physiological changes experienced, undesirable formations may occur during pregnancy. One of these undesirable results that occur during pregnancy is eating disorder behaviour. Excessive or insufficient weight gain during pregnancy is a variable risk factor that leads to several adverse outcomes. The optimum weight gain of pregnant women should determine to reduce these risks. Precautions should take reducing morbidity and mortality in the case of high risk. Goal: This study aimed to provide the relationship between eating disorders and depression and anxiety during pregnancy. Materials and Methods: A relational screening model was used in this study. A relational screening model was used in this study. 352 women from Van who are in the 2nd and 3rd trimesters of pregnancy (last six months) joined to this survey. Socio-demographic Form, Eating Disorder Assessment Inventory, and Beck Anxiety and Depression Inventory were used for the study. Statistical analyzes of the research were made with the IBM SPSS version 21.0 package program. A p-value of