Öğretmenlerin örgütsel imaj algıları ile örgütsel mutlulukları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teacher's perceptions of organizational image and their organizational happiness
- Tez No: 748555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, öğretmenlerin örgütsel imaj algıları ile örgütsel mutlulukları arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2020- 2021 eğitim- öğretim yılında Giresun ili merkez ilçesinde MEB' e bağlı 19 ortaöğretim kurumunda görevli 250 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin covıd19 pandemi sürecinde elde edilmesi dolayısıyla formlar online ve yüz yüze olarak toplanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu, 'Örgütsel İmaj Ölçeği' ve 'Örgütsel Mutluluk Ölçeği' kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken t- testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, öğretmenlerin örgütsel imaj algısı ile örgütsel mutlulukları arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Aynı zamanda öğretmenlerin örgütsel imaj algılarının örgütsel mutluluklarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teacher's perceptions of organizational image and their organizational happiness. The sample of the research consist of 250 teachers working in 19 secondary education instituons affiliated to MEB in the central district of Giresun province in the 2020- 2021 academic year. Due to the fact that the research data were obtained during the covid19 pandemic process, the forms were collected online and face- to- face. Relational screening model was used in the research. Personel informaton form, 'Organizational İmage Scale' and ' Organizational Happiness Scale' were used to collect data in the study. While analyzing data, t-test, ANOVA, correlation and regression analyzes were used. According to the results of the research, it has been seen that there is a moderately positive and significant relationship between teachers' perceptions of organizational image and their organizational happiness. At the same time, it has been seen that my teachers' organizational image perceptions are a significant predictor of their organizational happiness.