Tüketim kültürü ve yaşam biçimleri çerçevesinde cemiyet dergilerinin eleştirel ekonomi politik çözümlemesi
Critical political ekonomy analysis of society magazines within the framework of consumer culture and lifestyle
  1. Tez No: 748560
  2. Yazar: LÜTFÜ PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL DAĞTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Economics, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basım ve Yayımcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin ekonomi politik ve kültürel yapısında yaşanan dönüşümlerin izdüşümleri çerçevesinde tüketim kültürü ve yaşam biçimlerinde meydana gelen değişimler cemiyet dergileri (Alem ve Şamdan Plus) özelinde eleştirel ekonomi politik bir yaklaşımla incelenmiştir. Cemiyet basını ve haberciliğinin özgün bir tanımını da içeren bu çalışmada, neo-liberal politikaların belirleniminde şekillenen Türkiye medyasının ekonomi politik yapısı cemiyet dergileri üzerinden sorgulanmıştır. Nitel çözümleme yönteminin benimsendiği çalışmada, konuyla ilgili verilerin toplanması aşamasında yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme ve metin çözümlemesi tekniklerinden yararlanılmıştır. Çözümleme nesnesi olarak belirlenmiş her bir dergiden üç kişiyle derinlemesine görüşme yapılmıştır. Görüşmecilere, cemiyet dergilerinin üretim dinamiklerine ve içeriklerine ilişkin sorular yöneltilmiştir. Ayrıca, çözümleme nesnesi olarak seçilmiş dergilerin 2018 yılı içerisinde yayımlanmış sayıları arasından amaçlı örnekleme tekniğinden yararlanılarak belirlenen toplam 32 sayısının (Alem'in 16 ve Şamdan Plus'ın 16 sayısı) metin çözümlemesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Türkiye'deki tüketim kültürü ve yaşam biçimlerinin şekillenmesinde ve yaygınlaştırılmasında cemiyet dergilerinin önemli bir rol üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle, üst sınıf üyelerinin, lüks ve gösterişçi yaşam biçimlerini cemiyet dergileri üzerinden sergileyerek toplumsal sınıflarının görece ayrıcalıklı konumlarını ve prestijini pekiştirme amacında oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, changes of consumer culture and lifestyles within frame of transmission of Turkey's economy politic and cultural structure in specific to magazines which Alem and Şamdan Plus have been examined according to critical economy political approach. Besides in this study which includes genuine definition of society journalism and media, economy political structure of Turkish media which has shaped by neoliberal politics specific to tabloid press is discussed. In this context, qualitative analysis used as the research method and data was gathered with textual analyzing technic and semi-structured in-depth interview which has been conducted with three staff members from mentioned magazines that are designated as research objects. Along with semi-structured in-depth interview, questions about production ynamics of society magazines and content of magazines were asked to interviewers. Moreover, 32 issues of these magazines published in 2018 that were selected by using the purposing sample technique, were studied with textual analysis method. As a result, according to study findings, society press has a key role on shaping and dissemination of consumer culture and lifestyles in Turkey. Especially, it has been seen that high-class society members are trying to enhance their relatively privileged situation by exposing their luxury and raffish lifestyle through those magazines.