Popüler kültür ve işçi gençlik
Popular culture and youth laborer
- Tez No: 331254
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma işçi gençlik üzerine yoğunlaşmaktadır. Araştırma ile Türkiye?de işçi gençliğin kültürel kodları üzerine bir inceleme yapılmıştır. Araştırma, çeşitli sektörlerde çalışan işçi gençliğe uygulanan anket sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Araştırmada, gençliğin önemli bir bölümünü oluşturan işçi gençliğin yaşam biçimi, kimlik profilleri, özel hayatı, iş yaşamı, sosyal ve kültürel yaşamı ile siyasal yaşamına dair veriler popüler kültür olgusu çerçevesinde ele alınmıştır. İşçi gençliğin kapsamı ve karşılığı oto sanayi siteleri, tekstil fabrikaları, konfeksiyon atölyeleri, ilaç fabrikaları, metal sanayi, gıda imalat ve matbaa atölyelerinde kol emeğine dayalı işlerde çalışan; düşük gelir düzeyine sahip, kentin genellikle yoksul semtlerinde yaşayan 15-29 yaş arasındaki gençlik kesiti olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, İstanbul gibi metropol bir kentte yaşayan işçi gençliğin, sosyo-kütürel özellikleri incelenerek, gençlerin yaşam biçimleri, kimlik profilleri, iş yaşamının özellikleri, siyaset, tüketim, moda ve eğlence anlayışları özetle popüler kültür ortamıyla kurdukları bağ ele alınmıştır. Çalışma ile işçi sınıfının önemli bir bölümünü temsil eden işçi gençliğin kendine özgü kültürel değerleri yaratma koşulları ve popüler kültürden nasıl etkilendiğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. İşçi gençlik üzerine yoğunlaşan bu araştırma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde kültür ve popüler kültür kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde, İkinci bölümde, sınıf olgusundan başlayarak, sınıf kültürü ve işçi sınıfı kavramları tartışılmış, Türkiye?deki işçi sınıfının tarihsel gelişimi işçi gençlik ve popüler kültür olgusu bağlamında ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, alan araştırması ile elde edilen veriler ortaya konarak elde edilen veriler ışığında bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on youth labourers. Youth laborers? culturel code in Turkey is examined via this research. This research comprises of the data which comes from the questinaires that has been applied to youth labourers who work in different areas. In this study, the life style of youth labourers?, their identity profiles, private lives, professinal careers, social and culturel life and political views evaluated within the framework established by the phenomenon of popular culture. The scope of youth labourers is specifed by the workers who work in auto repair services, textile factories, drug production facilities, metal indutry, food&beverage and printing press industry with a low-level income. They are also suburban and between the age of 15 and 29. In this study, firstly, socio-culturel characteristic of youth labourers who lives in a metropol city like Istanbul was examined carefully. Then the link which they established with young people?s life style, personal profiles, politics, fashion, consumption and entertainment, which means the link that they established with popular culture was evaluated. The main purpose of this study is to state conditions of building their specific society values of the youth labourers who represent an important amount of the labur force. This study which focuses on youth labourers, comprises there main parts. In the first part culture and popular culture notions were explained. In the second part, the phenomenon of class, class culture and the history of the class in Turkey were analysed deeply and the link was established with youth labourers. İn the third part, data which comes from the research were placed. And finally in the last part, you can find an evaluation from the result of the research.