Betonarme binaların deprem performanslarının bulanık mantık yöntemi ile belirlenmesi
Determining the seismic performance of reinforced concrete buildings by fuzzy logic method
- Tez No: 748571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada 2011'de Van'da meydana gelen depremden etkilenen 146 bina 2002'de Afyon'da meydana gelen depremden etkilenen 18 bina ve 2003'te Bingöl'de meydana gelen depremden etkilenen 28 binaya ait veriler dikkate alınmış ve toplamda 192 bina kullanılmıştır. Kullanılan bu binaların 94 adedi veri olarak girilip 98 adedi test edilmiştir. Çalışma Matlab programını kullanarak bulanık mantık yöntemi ile ikinci kademe değerlendirme yöntemlerine benzer olarak betonarme binalarının mevcut deprem performansını hızlı bir şekilde tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu tez kapsamında betonarme binaların deprem performansları bilgisayar ortamında bulanık mantık yöntemi ile binalara ait kat sayısı, beton basınç dayanımı, zemin kat alanı, düşey taşıyıcı elemanların zemin kat alanına oranı ve mimari parametreler temel alınarak belirlenmeye çalışılmıştır. İncelenen binalar bu parametreler çerçevesinde yıkılmış, ağır hasarlı, orta hasarlı ve hafif hasarlı olarak binanın mevcut hasar durumu belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada kullanılan binaların %86.9'unun hasar durumu doğru tahmin edilmiştir. Bulanık mantık yöntemi ile binaların deprem performansının bulunması için yapılan çalışmanın karşılaştırılan Hassan ve Sözen Yöntemi (1997), Tezcan ve ark. Yöntemi (2011), JBDPA Yöntemi (2001), Otani Yöntemi (2000) ve Yakut Yöntemi (2004) gibi ikinci kademe değerlendirme yöntemlerine göre daha doğru sonuçlar verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the data of 146 buildings affected by the earthquake in Van in 2011, 18 buildings affected by the earthquake in Afyon in 2002 and 28 buildings affected by the earthquake in Bingöl in 2003 were taken into account. A total of 192 buildings were used in the study. 94 of these buildings were utilized as data and 98 of them were tested. The study aims to quickly detect the seismic performance of reinforced concrete buildings using the fuzzy logic method by using Matlab program, similar to the second-level evaluation methods. Within the scope of this thesis, seismic performances of reinforced concrete buildings have been tried to be determined in computer environment by using fuzzy logic method, based on the number of floors, concrete compressive strength, ground floor area, the ratio of vertical load-bearing elements to the ground floor area and architectural parameters. The buildings examined were demolished within the framework of these parameters, and the usage status of the building was tried to be determined as severely damaged, moderately damaged and slightly damaged. The damage status of 86.9% of the buildings used in this study was predicted correctly. It has been observed that the proposed method gives more accurate results than the second-stage evaluation methods such as the Hassan and Sözen Method (1997), JBDPA Method (2001), the Otani Method (2000), Yakut Method (2004) and Tezcan et al. (2011).