Faz değiştiren malzemelerin mikrokapsülasyon yöntemi ile tekstil uygulamaları
Textile applications of phase change materials with microcapsulation method
- Tez No: 748570
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son dönemlerde tekstil sektöründe bedensel konforu geliştirmek ve kişilerin hava değişimlerine karşı ısıl konforunu sağlamak amaçlı birçok tekstil malzemesi üretilmiştir. Bu çalışmada n-dokosan bazlı çekirdek malzeme melamin/formaldehit kabuk malzemesi ile uygun koşullarda kapsüllenmiştir. Geliştirilen kapsüllerin antimikrobiyal özellik göstermeleri amacı ile AgNO3 ile değişik yöntemlerle kabuk malzemeye eklenmiştir. Daha sonra oluşan kapsüllerin SEM, DSC, Ft-IR ve antimikrobiyal özellikleri incelenmiş, kumaşa emdirme yöntemi ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, many textile materials have been produced in the textile industry to improve bodily comfort and to provide thermal comfort for people against weather changes. In this study, n-docosan-based core material was encapsulated with melamine/formaldehyde shell material under appropriate conditions. In order for the developed capsules to show antimicrobial properties, AgNO3 was added to the shell material with different methods. Then, the SEM, DSC, Ft-IR and antimicrobial properties of the formed capsules were applied to the fabric by the impregnation method.