Development of a methodology on a ship smart internal audit system (SSAS)
Gemi akıllı iç denetim sistemi yapılandırılması üzerine bir yöntem geliştirilmesi
  1. Tez No: 748583
  2. Yazar: ÖNDER AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİNÇER BAYER, PROF. DR. METİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, İşletme, Marine Science, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, ticari gemilerin (yani, PSC, dış denetimler, vb.) teftiş/denetim bulgularının çok kaynaklı veritabanını derinlemesine analiz etmek için sistematik bir metodoloji önermektedir. Kıyaslama veri tabanı, 16 farklı kuru yük filosundan A Şirketi iç denetim bulgularından ve kapsamlı dış denetim bulgularından oluşur. Metodoloji, temel olarak istatistiksel eğilim analizi ve bilişsel haritalama tekniğinin birleşimine dayanmaktadır. Nedensellik aşamasını güçlendirmek ve titiz bir araştırma yürütmek için iyi bilinen bir endüstriyel deniz sistematik neden analizi tekniği olan (M-SCAT) metodolojiye uyarlanmıştır. Metodolojide ayrıntıları verilen teknik, nedensellik ve müteakip denetim programları arasındaki olası ilişkileri göstermek için özellikle Karadeniz ve Akdeniz'de filo işleten bir şirkete uygulanmıştır. Analiz, gelecek denetim kontrol listesini yeniden yapılandırmak için neden öncelikleri, kök nedenler, denetim öğesi öncelikleri gibi çeşitli sonuçlar elde etmeyi hedeflemektedir. Şirketin revize edilmiş denetim kontrol listesi ve önceden belirlenen kök nedenlerin önleyici faaliyet önerileriyle dahiyane bir bağlantı oluışturması sağlanmıştır. Sonuç olarak, çalışma denizcilik firmaları yöneticilerini kuru yük sektörü için çok güncel bir kalite standardı olarak kuru dökme yük gemilerinin hazırlıklarına odaklanmaya teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study proposes a systematic methodology to deeply analyze the multi-source database of inspection/audit findings of merchant ships (i.e., PSC, external audits, etc.). The benchmarking database consists of Company-A's internal audit findings from 16 different dry bulk fleets and comprehensive external audit findings. The methodology is mainly based on a combination of statistical trend analysis and cognitive mapping techniques. A well-known industrial framework, the marine systematic cause analysis technique (M-SCAT), has also been adapted to the methodology to strengthen the causality phase and allow for more meticulous analysis. The technique detailed in the methodology was applied specifically to a company operating a fleet in the Black Sea and the Mediterranean Sea to show possible relationships between causality and subsequent inspection programs. The analysis aims to obtain detailed indicators under cause priorities, root causes, and audit item priorities to reconstruct the future audit checklist. The company's revised audit checklist and pre-identified root causes are ingeniously linked with preventive action recommendations. As a result, the study encourages shipping company managers to focus on the preparation of dry bulk carriers as a very current quality standard for the dry cargo industry.