Cinsiyet eşitsizliği gelir dağılımı arasındaki ilişki: Seçilmiş OECD ülkeleri için panel veri analizi
Relationship between gender inequality income distribution: A panel data analysis for selected OECD countries
  1. Tez No: 748600
  2. Yazar: MERAL ÇABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TORUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Gelirin iktisadi aktörler arasında nasıl dağılacağı, bu dağılımın adil olup olmadığı tarihten günümüze kadar iktisat biliminin çözüm aradığı konuların başında gelmektedir. Gelir dağılımı konusu insanlık için her dönem önemini korumaktadır. Uluslar sahip oldukları gelirlerini bireylerine adaletli dağıtarak toplumsal refahlarını artırmayı amaçlamaktadır. Çalışma bireyler arasındaki gelir dağılımını cinsiyet boyutunda sorgulamaktadır. Bu doğrultuda ilk olarak cinsiyet eşitsizliği ve gelir dağılımı konularının kavramsal ve teorik çerçeveleri oluşturulmuş ve aralarındaki ilişki ampirik olarak analiz edilmiştir. Analizde 2006-2020 yılları arası dönemde 28 OECD ülke verisine yönelik uygulanan panel veri yöntemleri yardımıyla cinsiyet eşitsizliğinin gelir dağılımı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Cinsiyet eşitsizliğine ek olarak kişi başı gelir, kamunun sosyal yardım harcamaları ve eğitim harcamaları analize dahil edilen diğer açıklayıcı değişkenlerdir. Uygulanan ekonometrik analizde ilk olarak panel veri analizinde kullanılacak yöntemlere yön vermesi amacıyla homojenlik ve yatay kesit bağımlılığı testleri uygulanmış, değişkenlerin durağanlığı birinci ve ikinci nesil panel birim kök testleri ile incelenmiştir. Değişkenler arasındaki uzun ve kısa dönem ilişkiler irdelenerek bu ilişkilere ait katsayılara ulaşılmıştır. Son olarak değişkenler arasındaki nedensellik ilişkileri belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre hem kısa dönemde hem de uzun dönemde panel genelinde tüm açıklayıcı değişkenler gelir dağılımını iyileştirmektedir.
Özet (Çeviri)
How the income will be distributed among the economic actors and whether this distribution is fair or not is one of the issues that economics seeks for solutions from history to the present. The issue of income distribution maintains its importance for humanity in every period. Nations aim to increase their social welfare by distributing their incomes fairly to their individuals. The study questions the income distribution among individuals in terms of gender. In this direction, firstly, the conceptual and theoretical frameworks of gender inequality and income distribution were created and the relationship between them was analyzed empirically. In the analysis, the effects of gender inequality on income distribution were examined with the help of panel data methods applied for the data of 28 OECD countries between the years 2006-2020. In addition to gender inequality, per capita income, public welfare expenditures and education expenditures are other explanatory variables included in the analysis. In the applied econometric analysis, firstly, homogeneity and cross-section dependency tests were applied in order to guide the methods to be used in panel data analysis, and the stationarity of the variables was examined with first and second generation panel unit root tests. By examining the long and short term relationships between the variables, the coefficients of these relationships were reached. Finally, the causal relationships between the variables were determined. According to the findings, all explanatory variables improve the income distribution throughout the panel, both in the short term and in the long term.