Farklı dövüş sporlarında mücadele eden milli sporcuların bazı performans özelliklerinin karşılaştırılması
The comparison of the some performance characteristics of national athletes competing in different martial arts
  1. Tez No: 748601
  2. Yazar: RIDVAN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı dövüş sporlarında mücadele eden milli sporcuların bazı performans özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, farklı dövüş sporlarında (boks, kickboks, wushu, muaythai) mücadele eden erkek (n=33) ve kadın (n=12) toplam 45 milli sporcu (yaş: 18,69±4,27; boy: 1,68±,08 m; kilo: 65,82±14,34 kg) çalışmaya gönüllü olarak katıldı. Bu çalışmada, katılımcılara 5, 10, 20 ve 30 m sprint testleri, el kavrama kuvvet testi, esneklik testi, geriye sağlık topu fırlatma testi, çeviklik testi, dikey sıçrama testi, durarak uzun atlama testi ve Yo-Yo aralıklı toparlanma testi uygulandı. Veriler, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi ile analiz edildi. Analiz sonuçlarına göre; katılımcıların 5 m koşu zamanları bakımından branşlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu elde edilmiştir (p.05). Sonuç olarak; diğer performans parametreleri arasında anlamlı bir farklılık olmamasının katılımcıların benzer branşlarda mücadele etmesi ve uyguladıkları antrenman sistemlerinin benzer olmasından kaynaklı olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare some performance characteristics of national athletes competing in different martial sports. In accordance with this purpose, a total of 45 national athletes (age: 18.69±4.27 years; height: 1.68±,08 m; weight: 65,82 14,34 kg) male (n=33) and female (n=12) competing in different martial sports (boxing, kickboxing, wushu, muaythai) are participated voluntarily. 5, 10, 20 and 30 meter sprint test, handgrip strength test, flexibility test, backward medicine ball throwing test, agility test, vertical jump test, standing long jump test, and yo-yo interval recovery test were performed in this study. Data were analyzed by one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation analysis. According to the results of the analysis, it was found that there was a statistically significant difference between the branches in terms of the participants' 5 meter running time (p.05). As a result, it can be argued that the lack of a significant difference among the other performance parameters is due to the fact that the athletes compete in similar branches and the training systems which they were applied are similar.