Egzersiz sırasında maske kullanımının egzersiz kapasitesi ve ilişkili parametreler üzerine etkisi
Effects of mask use during exercise on exercise capacity and related factors
  1. Tez No: 748603
  2. Yazar: BÜŞRA ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde maksimal egzersiz sırasında cerrahi maske kullanımının kardiyorespiratuar parametreler ve hemodinamik yanıtlar üzerine etkilerini değerlendirmek, yaş ve cinsiyet faktörlerinin sonuçlara etkilerini yorumlamaktır. Çalışmaya 23 kadın ve 21 erkek olmak üzere toplam 44 sağlıklı katılımcı dahil edildi (yaş ort: 36,25 ± 12,31 yıl). Her bir katılımcı için maskeli ve maskesiz olmak üzere Bruce protokolü ile iki kez maksimal egzersiz testi gerçekleştirildi. Katılımcıların egzersiz testleri öncesi ve sonrası hemodinamik yanıtları (kan basıncı, kalp hızı ve SpO2) ve algılanan dispne seviyesi (Modifiye Borg Skalası-MBS) kaydedildi. Kardiyorespiratuar parametreler (pik oksijen tüketimi-VO2pik, dakika ventilasyonu-VE, metabolik eşdeğer-MET ve enerji harcaması-EE) gaz analizörü yardımıyla ölçüldü. Maske kullanımının Sistolik kan basıncı (p= 0,012) ve MBS (p= 0,040) değerlerini anlamlı şekilde arttırdığı bulundu. Maske kullanımıyla birlikte maksimal egzersizde test süresi, MET, VO2pik, soluk frekansı ve EE değerlerinin anlamlı şekilde azaldı (p0,05). Erkeklerde test süresi, soluk frekansı ve KHpik değerlerinin maske kullanımıyla anlamlı şekilde azaldığı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of surgical mask use on cardiorespiratory parameters and hemodynamic responses during maximal exercise in healthy adults, and the outcomes of age and gender on mask use and exercise capacity. A total of 44 healthy participants, 23 female, and 21 male, were included (mean age: 36,25 ± 12,31 years). For each participant, maximal exercise tests were performed twice, with and without a mask, using the Bruce protocol. The hemodynamic responses (blood pressure, heart rate, and SpO2) and Modified Borg Scale (MBS) of the participants were recorded before and after the exercise tests. Cardiorespiratory parameters (peak oxygen consumption-VO2peak, minute ventilation-VE, metabolic equivalent-MET) were measured with a gas analyzer. Mask use was found to increase Systolic Blood Pressure (p= 0,012) and MBS (p= 0,040). With the mask, test time, MET, VO2peak, respiratory frequency, and EE were found to decrease in maximal exercise (p0,05). Test duration, respiratory frequency, and HRpeak decreased in males (p0,05).