Solunum kısıtlayıcı antrenman maskesinin genç erkeklerde anaerobik performans ve yüksek şiddetli egzersiz sonrası toparlanmaya akut etkisi
Acute effect of breathing restrictive training mask on anaerobic performance and recovery following HİGH intensity exercise in young males
- Tez No: 761816
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİD KARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmanın amacı solunum kısıtlayıcı antrenman maskesinin genç erkeklerde anaerobik performans ve yüksek şiddetli egzersiz sonrası toparlanmaya akut etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 15 antrenmanlı genç erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma rastgele çapraz deney deseni şeklinde planlanmış ve katılımcılar rotasyon modeli şeklinde birer gün ara ile üç ayrı test oturumuna katılmışlardır. Katılımcılar Koşu Tabanlı Anaerobik Sprint Testini (KTAST/RAST/Running Based Anaerobic Sprint Test) maskesiz, 2743,2m Solunum Kısıtlayıcı Antrenman Maskesi (SKAM) ve 3657,6m SKAM ile uygulamışlardır. RAST testi sonrasında maksimum güç, anaerobik kapasite, tekrarlı sprintler güç değerleri, tekrarlı sprintler kalp atım hızı (KAH), yorgunluk indeksi, algılanan zorluk derecesi (AZD), toparlanma kan laktat seviyesi ve KAH değerlerine bakılmıştır. Maksimum güç, anaerobik kapasite, yorgunluk indeksi ve AZD değerlerinin analizleri için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Tekrarlı sprintler güç ve tekrarlı sprintler KAH değerleri ve toparlanma laktat ve KAH değerlerinin analizi için tekrarlı ölçümlerde çift yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the acute effect of respiratory restrictive training mask on anaerobic performance and recovery after highintensity exercise in young males. Fifteen trained young male athletes voluntarily participated in the study. The study was planned as a randomized crossover design and the athletes participated in three separate test sessions, a day break in the form of rotation model. Participants performed the Running Based Anaerobic Sprint Test (RAST) without mask, with 2743,2m Respiratory Restrictive Training Mask (RRTM) and 3657,6m RRTM. After the RAST test, peak power, average power, fatigue index, rating perceived exertion (RPE), repetitive sprint power value, repetitive sprint heart rate (HR), recovery blood lactate level and HR values were obtained. One-way analysis of variance for repeated measures was used for the analysis of peak power, average power, fatigue index and RPE values. Two-way analysis of variance for repeated measures was used for the analysis of repetitive sprints power and repetitive sprints HR values and recovery lactate and HR values.