Türkiye'de sivil toplum yaklaşımı örnekleri
Approaches to the civil society: The case of Turkey
  1. Tez No: 74863
  2. Yazar: NEBİLAY ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de sivil toplum kavramının sağ ve sol siyasi ve ideolojik yaklaşımlar içinde kazandığı anlamlardan bazı örnekler incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla batıda sırasıyla, modern ve çağdaş sivil toplum kavramının gelişimi tarihsel-kuramsal bir yaklaşımla incelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda, sivil toplum kavramının batı siyasal teorisi içinde çok çeşitli anlamlarda kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla Türkiye'deki sivil toplum tartışmalarına herkesin üzerinde uzlaştığı bir sivil toplum tanımı çerçevesinde yaklaşmak kolay görünmemektedir. Bununla birlikte batılı toplumların uzun bir tarihsel gelişim sonucunda ulaşmış olduğu bir aşamayı vurgulamak için kullanılan bu kavram, son yirmi yıldır tüm dünyada, normatif bir biçimde tanımlanır hale gelmiştir. Sivil toplumun normatif bir tanımlanışına, batılı toplumların temel özellikleri soyutlanarak ulaşılmıştır.Türkiye'deki tartışmalarda da sivil toplum kavramı sağ ve sol siyasal söylem içinde bu normatif tanımı ile bulunmaktadır; fakat“sivil toplum”un tanımlayıcı normları (kamusallık,çoğulculuk yaşattık, özgürlük, özerklik, mahramiyet gibi normlar) üzerinde yapılan tartışmalar, bu normların tanımlanma biçimi, sağ ve sol sivil toplum yaklaşımlarını birbirinden farklılaştırmaktadır. Örneğin,“özgürlük”kavramı sağ sivil toplum yaklaşımı içinde salt iktisadi çıkarları peşinde koşan insanın özgürlüğü olarak anlaşılırken; sol sivil toplum yaklaşımında bu kavram daha çok siyasal ve kamusal yaşama eşit bir biçimde katılma hakkı olarak anlaşılmaktadır. Bu normlar üzerinde yapılan tartışmalar Türkiye'deki farklı sivil toplum tanımlarını ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmanın amacı da sivil toplum kavramının farklı siyasal - ideolojik bağlamlara göre nasıl farklı anlamlar kazandığını ortaya çıkarmaktır. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to examine the concept of civil society which has acquired its meaning within the context of left and right political and ideological positions in Turkey.ln this view, the development of modern and contemporary conceptualization of civil society has been studied with an historical- theoritical approach, As a result of this examination it is the fact that the concept of civil society has been gained diverse meanings.Therefore it does not seem easy to focus on civil society discussions in terms of a clear definition reached with a concensus. However, this concept which has been used to emphasis on a stage achieved during a long period of time by western societies has been normatively defined for last twenty years throughout the world.This normative definition of civil society had been reached in abstracting the basic characteristics of western societies.The concept of civil society has also been normatively defined within left and right political discourses in Turkey, but debates on definitive norms - that is; publicity, plurality, legality, freedom, autonomy, privacy - of civil society; and the forms of their conceptualization have differentiated left and right understanding of civil society. For instance, its leftist variant is considered as an equal participation right in political and public life, while the right understand this concept as a freedom of individual following her/his mere economic interest. Discussions about these norms have given rise to different definitions of civil society in Turkey. The aim of this study is to make them evident In other words the major interest is how meanings of civil society have became divergent within different political and ideological contexts. 112