Özel gereksinimli çocuklara sahip anne-babaların depresyon ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between depression andhope levels of parents with special needs children
- Tez No: 748623
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada özel gereksinimli çocuklara sahip olan anne ve babaların yaşadıkları problemlerden dolayı, umutsuzluk ve depresyon düzeylerinde ilişkinin ne ölçüde etkilendiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırmada İstanbul- Avcılar bölgesinde ikamet eden ve özel gereksinimli çocuklara sahip anne ve babadan anket tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmaya katılanların demografik verilerine yönelik sorulara frekans analiz uygulanmış, verilerin dağılımı“n”ve“%”olarak tablolarda sunulmuştur. Sonrasında, araştırmada kullanılan Beck Umutsuzluk ve Beck Depresyon ölçeğine ait ifadelerin ortalama ve standart sapmaları değerlendirilmiştir. Beck Umutsuzluk ve Beck Depresyon ölçeğinin demografik verilere göre farklılık gösterip göstermediği anlamlılık testleri ile analiz edilmiştir. Hangi analizin kullanılacağına karar vermeden önce, verilerin normal dağılıma uyup uymadığı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk sınamaları ile değerlendirilmiştir. Normal dağılıma uymayan verilerin; analizi için ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi, ikiden fazla değişkenin karşılaştırılmasında ise; Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Anlamlı çıkan analizlerde hangi gruplar arasında fark olduğunun belirlenmesi için Mann Whitney U testi ile ikili karşılaştırmalar yapılmıştır. Umutsuzluk ve Depresyon arasındaki ilişki Spearman Korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın analizinde SPSS v23 istatistik programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonrasında ulaşılan bulgulara göre depresyon ile gelecek duygusu, motivasyon kaybı, gelecek ile ilgili beklenti ve umutsuzluk ölçeği geneli arasında pozitif yönde ileri düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Sonuçlara göre; umutsuzluk düzeyi attığında, depresyon düzeyinin artacağı, aynı şekilde depresyon düzeyinin artması ile birlikte umutsuzluk düzeyinin artacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine to what extent the relationship was affected by the levels of hopelessness and depression due to the problems experienced by the parents of children with special needs. In this context, data were collected from mothers and fathers residing in Istanbul and having children with special needs, using the questionnaire technique. Frequency analysis was applied to the questions regarding the demographic data of the participants, and the distribution of the data was presented in the tables as“n”and“%”. Afterwards, the mean and standard deviations of the expressions of the Beck Hopelessness and Beck Depression Scale used in the study were evaluated. Whether the Beck Hopelessness and Beck Depression scale differs according to demographic data was analyzed with significance tests. Before deciding which analysis to use, whether the data fit the normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Data that do not conform to the normal distribution; Mann Whitney U test in pairwise comparisons for analysis, and in comparison of more than two variables; Kruskal-Wallis H test was used. Pairwise comparisons were made with the Mann Whitney U test to determine between which groups there was a significant difference in the analysis. The relationship between hopelessness and depression was evaluated with the Spearman Correlation test. SPSS v23 statistical program was used in the analysis of the research. According to the findings obtained after the analysis, a positive and statistically significant relationship was determined between depression and the feeling of the future, loss of motivation, expectation about the future, and the overall hopelessness scale. According to the results; It is considered that when the level of hopelessness decreases, the level of depression will increase, and likewise, the level of hopelessness will increase with an increase in the level of depression.